Solaris PoznańNa ulice Poznania wyjechał pierwszy z trzydziestu siedmiu niskopodłogowych, proekologicznych autobusów Solaris. Autobusy zostały zakupione w ramach strategii odnawiania taboru komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski.

- Poznań może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych taborów komunikacji miejskiej w Polsce. Na ulice wyjeżdża właśnie 37 nowoczesnych niskopodłogowych, a przede wszystkim - niskoemisyjnych, autobusów. Za chwilę Miasto wzbogaci się o 50 tramwajów z rodziny Moderus Gamma. W kolejnych latach poznaniacy będą mogli korzystać z 21 przyjaznych środowisku autobusów o napędzie elektrycznym. Nowe pojazdy, a także systematyczne remonty i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, to konsekwentne stawianie na transport publiczny. Żeby pasażerowie chętnie korzystali z komunikacji miejskiej, musi być szybka, sprawna, bezpieczna i przyjazna środowisku - zapewnia Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania.

Solarisy najnowszej generacji, które do seryjnej produkcji weszły w połowie minionego roku, już na pierwszy rzut oka wyróżniają się swoim designem i liczbą dodatkowych udogodnień. Jest w nich bardziej przestronna przestrzeń pasażerska, czy rozbudowany system informacji pasażerskiej. Zgodnie z przyjętymi standardami, pojazdy zostały wyposażone w system liczenia pasażerów. Zamontowano także uchwyty do przewożenia rowerów. Dla pasażerów dostępne będą również porty USB, dzięki którym można naładować urządzenia mobilne, a od pewnego czasu takie ładowarki są już w poznańskiej komunikacji miejskiej standardem.

Rozpoczęto właśnie dostawę autobusów przegubowych, które przechodzą odbiory techniczne, a pierwszy z nich wyjechał na trasę 1 sierpnia obsugując linię 74.

- Chcemy wycofać z naszej floty autobusowej najbardziej wyeksploatowane pojazdy - wyjaśnia Wojciech Tulibacki - prezes Zarządu MPK Poznań. - W zamian zapewnimy miastu 37 supernowoczesnych autobusów najnowszej generacji, które będą przyjazne dla jego mieszkańców. Silniki nowych autobusów spełniają bardzo restrykcyjną normę emisji spalin EURO6 i mają bardzo bogate wyposażenie przez co zapewniają wysoki komfort przejazdu.

Nowe pojazdy spełniać będą również najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika oraz drzwiami odskokowo przesuwnymi co gwarantuje szybsze i łatwiejsze wejście i wyjście pasażerów.

- Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach - wskazuje Wojciech Tulibacki - energooszczędne oświetlenie w technologii LED, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, a także system rekuperacji, który sprawia, że autobusy będą energooszczędne. I jeszcze jedna ważna informacja dla osób niepełnosprawnych. Żeby zachęcić do podróży środkami miejskiej komunikacji osoby niewidzące i niedowidzące, przyciski w pojazdach będą również w alfabecie Braila.

Dodatkowym zobowiązaniem dla dostawcy autobusów będzie przeprowadzenie szkoleń dla minimum 20 pracowników MPK Poznań w zakresie obsługi i wszelkiego typu napraw.

- Jesteśmy w Polsce jednym z liderów, jeśli chodzi o stosowanie nowych, proekologicznych rozwiązań - zauważa Wojciech Tulibacki - dlatego kierujemy nasze zainteresowanie w stronę ekomobilności i zamierzamy zakupić zeroemisyjne autobusy elektryczne nowej generacji.