W pierwszej połowie czerwca, nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile - Ewa Smęda i Emil Bobrowski zorganizowali dla uczniów gimnazjum sesję naukową i spotkanie z przedstawicielami grup społecznych i zawodowych, którzy doskonale pamiętają czasy przemian ustrojowych w Polsce i Pile.

Rok 2014 to też ważny moment dla Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi. 29 sierpnia 1989 roku Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Pile wydał orzeczenie o utworzeniu 8-klasowej, wielooddziałowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile. Placówka w maju 1999 roku uzyskała mocą uchwały Rady Miasta w Pile imię Królowej Jadwigi.

26 czerwca 2001 roku Rada Miasta Piły wydała uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile.

Udział w spotkaniu i dyskusji wzięli - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile - prof. Donat Mierzejewski, który zapoznał uczestników spotkania z "Sytuacją Polski w latach '80 (gospodarka, ekonomia, stosunki międzynarodowe)", Dyrektor Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - prof. Zbigniew Popławski, Prezydent Piły (3 kadencje, lata: 1998 - 2010), obecnie radny Rady Miasta Piły Zbigniew Kosmatka.

Prezydent Kosmarka omówił "Skutki społeczne, ekonomiczne i gospodarcze po przemianach ustrojowych dla miasta Piły".


Prezydent Piły w latach 1986 - 1990 i Wiceprezydent Piły (1984 - 1986), obecnie Prezes Spółdzielni Mieszkaniowo-Lokatorskiej i radny Rady Miasta Piły Lucjan Szutkowski, biorąc udział w dyskusji odpowiedział na pytanie "Jak wyglądała pilska scena polityczna po 1989 roku".

Radca prawny Starostwa Powiatowego w Pile, I Przewodniczący Rady Miasta Piły po 1989 r., wieloletni dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile - Wiktor Pawłowski, opowiedział "Przebieg transformacji ustrojowej w mieście Piła".

Natomiast były opozycjonista i działacz NSZZ "Solidarność" - Franciszek Langner, przedstawił zagadnienie "Działalność pilskiej Solidarności na przestrzeni lat '80 i '90 ubiegłego wieku".

Dyrektor Grzegorz Wądołowski - od 25 lat dyrektor Szkół Jadwiżyńskich, przekazał uczniom "Jak przebiegała metamorfoza Zespołu Szkół nr 2 na przełomie ćwierćwiecza".

Młodzież, która czynnie włączyła się w obchody 25-lecia transformacji ustrojowej, przygotowała plakaty stanowiące dekorację, wprowadziła w atmosferę sesji nastrojowym "Tangiem na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" oraz prezentacją najważniejszych informacji związanych z przemianami w Polsce i w Pile.

W 1989 roku dokonały się istotne zmiany w ustroju politycznym Polski. Okres ten zapisał się jako zwycięstwo społeczeństwa polskiego nad ustrojem socjalistycznym, który dławił państwo polskie przez blisko 50 lat.

Najnowsze dzieje historii Polski ukazują, że był to moment przełomowy dla współczesnego społeczeństwa polskiego. Demokratyzacja życia politycznego, a także zapoczątkowana transformacja ustrojowa, na dobre wtargnęły w przebieg olbrzymich zmian, które dokonywały się w tym czasie.

Zmiany społeczno-ekonomiczne, gospodarcze, mentalne i kulturowe, mimo upływu 25. lat, są w środowisku społecznym Polaków mocno odczuwalne do dnia dzisiejszego.

Zmiany i przekształcenia ustrojowe nie mogłyby się odbyć bez ważnego wydarzenia, które miało miejsce 4 kwietnia 1989 roku. Podpisanie Porozumień Okrągłego Stołu przyczyniło się do zorganizowania częściowo wolnych - demokratycznych wyborów, które odbyły się 4 czerwca tego samego roku.


Wydarzenia te idealnie wpisują się w symbolikę rozpoczęcia zmian ustrojowych na terytorium Polski. Na ten czas przypada również kilka innych znaczących wydarzeń.

18 marca minęła 15. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północno -Atlantyckiego NATO oraz 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co miało miejsce 1 maja 2004 roku. Nasze państwo niewątpliwe dzięki przystąpieniu do tych organizacji miało możliwość przekształceń sytuacji ekonomicznej i gospodarczej Polski.

Po rozpadzie Układu Warszawskiego Polska zawarła nowe sojusze międzynarodowe, które pozwoliły obywatelom czuć się bezpieczniej, a państwu umożliwić zapewnienie bezpieczeństwa militarnego.

--
Opr. /fot. Karolina Smęda - Drzycimska
- Międzynarodowa Akademia Wizerunku