W poznańskim Centrum Kultury Zamek trwa wystawa poświęcona twórczości i życiu Fridy Kahlo i Diego Rivery - uznanych ambasadorów sztuki meksykańskiej. W tej wyjątkowej wystawie ujęty został także polski kontekst.

Frida Kahlo jest obecnie najbardziej znaną meksykańską artystką i wyznacznikiem kultury meksykańskiej na świecie. Frida i Diego Rivera oficjalnie uchodzą za ambasadorów sztuki meksykańskiej, a ich "wizyta" w poznańskim Zamku stanowi spełnienie marzeń wielu miłośników sztuki oraz realizację niezwykle trudnego przedsięwzięcia.

Wystawa zatytułowana "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" obejmuje 30 wyjątkowych obrazów. Możemy podziwiać ikoniczne dzieła takie jak: "Autoportret jako Tehuanka, Diego w moich myślach", "Autoportret z małpkami", a także replikę zaginionego w ubiegłym stuleciu obrazu "The Wounded Table" przypominającego Ostatnią Wieczerzę. Dzieła Rivery reprezentują m.in. obrazy: "Portret Nataszy Gelman" i "Słoneczniki".

W twórczości Fridy dominują portrety, autoportrety oraz odniesienia do meksykańskiej sztuki ludowej. Kluczowe znaczenie w jej sztuce mają ból, ciało i cierpienie, ale również przezwyciężanie przeciwności. Pędzlem i farbą na swój sposób opowiadała o własnych problemach, wyrażając nadzieje i pragnienia.

Ciekawą częścią wystawy są również dwie przestrzenie poświęcone Polkom, które były w bardzo bliskim kontakcie z artystką - Bernice Kolko z Grajewa oraz urodzona w Lublinie Fanny Rabel. Pierwsza poznała i zaprzyjaźniła się z Fridą podczas realizacji projektu "Kobiety z Meksyku". Kolko stała się dla niej ważną towarzyszką ostatnich lat życia. Jest autorką bardzo osobistych zdjęć, które wykonała spędzając z malarką czas, przebywając w jej otoczeniu.

Fanny Rabel, urodzona w Lublinie jako Fanny Rabinowicz - malarka polsko-żydowskiego pochodzenia, uważana za jedną z najmłodszych i pierwszą nowoczesną żeńską muralistkę początków ubiegłego wieku. Była także jedną z pierwszych kobiet wykorzystującą w sztuce motyw ekologii. Rabel była uczennicą Fridy Kahlo w Szkole Sztuk Pięknych La Esmeralda. Należała do grona tak zwanych Los Fridos, czyli czterech najwierniejszych uczniów, którzy pozostali z Kahlo przez wiele lat.

Poznańskiej wystawie towarzyszą warsztaty tematyczne, m.in. językowe, plastyczne, muzyczne i kolekcjonerskie oraz seria wykładów "Czwartki o sztuce". Ekspozycję obejrzało już wielu miłośników i znawców sztuki z kraju i zagranicy. Wystawę można podziwiać od wtorku do niedzieli w godz. od 12.00 do 20.00. Zamknięcie wystawy nastąpi 21 stycznia 2018 roku.

---
Opr. Karolina Słodyńska, fot. Waldemar Roszczuk