Komisja Europejska po raz kolejny ogłosiła konkurs na Europejską Stolicę Innowacji. Europejskiemu miastu, które przyczynia się do intensywnego rozwoju innowacji, a w rezultacie do polepszenia życia mieszkańców przyznawana jest nagroda. Tym razem zwycięskie miasto otrzyma milion euro na kontynuację działań oraz promowanie ich w Europie i na świecie.

Główną nagrodą w konkursie jest milion euro, ufundowanych z programu badań i innowacji Horyzont 2020 Komisji Europejskiej. Przewidziano także pięć nagród po sto tys. euro dla pozostałych miast, które znajdą się w finale. Wcześniejszymi laureatami konkursu były: Barcelona, Amsterdam, Paryż i Ateny.

W konkursie uczestniczyć mogą miasta z państw unijnych posiadające przynajmniej sto tysięcy mieszkańców. Miasta oceniane są przez panel niezależnych ekspertów z całej Europy pod kątem wdrażania innowacyjnych rozwiązań wobec istniejących wyzwań społecznych.

Miasta mogą zgłaszać swoje kandydatury online, w których należy przedstawić, jakie warunki stworzono, aby rozwijać innowacje na danym terenie poprzez eksperymentalne i innowacyjne koncepcje, procesy, narzędzia i modele zarządzania jako podłoże dla innowacji, poprzez angażowanie mieszkańców i wykorzystanie ich pomysłów w procesie powstawania dynamicznych, otwartych ekosystemów innowacji i zarządzania nimi, zwiększenie atrakcyjności miasta w taki sposób, aby stało się ono wzorem do naśladowania dla innych miast oraz upodmiotowienie mieszkańców poprzez wnoszenie konkretnej i wymiernej wartości dodanej osiągniętej dzięki wdrażaniu innowacyjnych praktyk, a także wykorzystanie innowacji do zrównoważonego rozwoju miasta.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na stronie internetowej biura informacyjnego woj. wielkopolskiego w Brukseli.