PFRON wręczył symboliczne czeki. W Lesznie powstanie warsztat terapii zajęciowej, a Szkoła Podstawowa nr 3 zyska windę dla niepełnosprawnych uczniów

Niepełnosprawni mieszkańcy Leszna i powiatu leszczyńskiego już wkrótce będą mogli korzystać z długo oczekiwanego warsztatu terapii zajęciowej. Będzie to możliwe dzięki środkom, które przekazał na ten cel Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Lesznie prezes zarządu PFRON Marlena Maląg przekazała symboliczny czek na kwotę 532 tys. zł Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat”, które zrealizuje projekt.

Kolejny czek i 51 tys. 842 zł otrzymała od PFRON-u Szkoła Podstawowa nr 3 w Lesznie na zakup i montaż specjalnej windy dla niepełnosprawnych uczniów.

- Warsztaty terapii zajęciowej, to będzie szczególnie ważne miejsce w Lesznie, bo pozwoli przygotowywać osoby niepełnosprawne do pracy. To misja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - podkreśla jego prezes Marlena Maląg. Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz możliwość rozwijania zainteresowań, co ma doprowadzić do podjęcia samodzielnej pracy. Kursy zawodowe, praktyki i pomoc w przystosowywaniu do samodzielnego życia jest głównym celem tworzonych placówek przy silnym współudziale PFRON.

Środki, które PFRON przekazał od 2016 roku w ramach dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników pozwoliło 260-ciu pracodawcom w regionie leszczyńskim zatrudnić ponad dwa tys. osób. Dodatkowo PFRON refunduje ok. 200 osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą składki na ubezpieczenia społeczne. Na ten cel PFRON przeznacza każdego roku ponad 700 tys. zł.

Z tegorocznego budżetu w całej Wielkopolsce dzięki 174 mln zł z PFRON-u pracę znalazło blisko 38,5 tys. niepełnosprawnych pracowników u ponad 4,5 tys. pracodawców. W 2019 roku budżet PFRON wynosi 5,5 mld zł, z czego aż 3,4 mld zł zostanie przekazane na zatrudnienie osób niepełnosprawnych w całym kraju. Dofinansowaniem do wynagrodzeń objęto prawie 35 tys. pracodawców, którzy zatrudniają blisko 280 tys. pracowników niepełnosprawnych.

Realizowany od lat przez PFRON, z ogromnym sukcesem, program „Aktywny samorząd” pozwala osobom niepełnosprawnym m.in. na udział w kursach prawa jazdy, zakup skutera, sprzętu elektronicznego lub odpowiedniego oprzyrządowania samochodowego. Blisko dwa mln zł trafiły do niepełnosprawnych mieszkańców regionu leszczyńskiego. Dzięki czemu są one bardziej samodzielne i zaktywizowane zawodowo.