Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ujawnieniu pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-Cov-2 w Wielkopolsce. Potwierdzone wyniki testów laboratoryjnych dotyczą mieszkanki woj. wielkopolskiego, która obecnie przebywa w szpitalu w Poznaniu. W Polsce do tej pory ujawniono siedemnaście przypadków zakażenia koronawirusem.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że podczas badań laboratoryjnych zostało potwierdzonych sześć nowych przypadków koronawirusa. W sumie, w skali kraju jest to siedemnaście przypadków.

– Wszystkie osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Rozprzestrzenianie się wirusa wśród pacjentów było widoczne także w innych krajach. We wszystkich państwach był gwałtowny wzrost w pierwszych dniach. Wtedy pojawiały się liczby dwucyfrowe wśród nowych przypadków.

Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych. – Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii – zaznacza prof. Szumowski. – Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.

Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych. Szumowski podał, że dziś zlecono wojewodom, by podpisali umowy na dodatkowe karetki, które mają być przeznaczone tylko do pobierania próbek od osób pozostających w kwarantannie domowej. Wojewodowie mieli wyznaczyć także ambulanse przeznaczone do przewożenia osób podejrzanych o zakażenie.

8 marca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wejścia w życie specustawy dotyczącej koronawirusa – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.

Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego, 9 marca zostało potwierdzonych siedemnaście przypadków zarażenia. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a cztery tysiące objętych kwarantanną domową.

– Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową - mówi prof. Łukasz Szumowski. – Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Cześć ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności.

Minister zdrowia podkreślał, że ktoś jest objęty kwarantanną domową, nie może wyjść na spacer czy zakupy. – To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna – mówił prof. Szumowski. – Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani.

Wczoraj Główny Inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl informację w sprawie imprez masowych oraz apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.