Poznań. Wyższe opłaty dodatkowe w Strefie Płatnego Parkowania

Od 12 listopada obowiązują wyższe opłaty dodatkowe za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Za postój bez opłaty lub przekroczenie czasu, trzeba będzie zapłacić od stu pięćdziesięciu do dwustu złotych.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, osoby które nie zapłaciły za postój w Strefie Płatnego Parkowania, przekroczyły czas parkowania lub posiadając identyfikator parkują w innym sektorze, albo też mając bilet lub kartę abonamentową parkują w droższej podstrefie będą musiały zapłacić sto pięćdziesiąt złotych opłaty dodatkowej. Po upływie siedmiu dni kwota wzrośnie do dwustu złotych.

We wrześniu br. zmieniły się ogólnokrajowe przepisy. Zgodnie z nimi opłaty dodatkowe wynosić mogą do dziesięciu procent wynagrodzenia minimalnego - to jest 225 złotych. Dotychczas pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania bez zakupu biletu wiązało się z niską karą finansową.

W Poznaniu blisko pięciuset kierowców dziennie zostawiało samochody w strefie nie kupując biletów za parkowanie. Wyższe stawki mają zapobiegać unikaniu opłat i spowodować wzrost zakupionych biletów parkingowych. Mają też przyczynić się do zwiększenia rotacji pojazdów w strefie. Nowe stawki opłat dodatkowych są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku jazdy pojazdami komunikacji publicznej bez ważnego biletu.

Uchwałę w sprawie nowego taryfikatora podjęli radni miejscy. Nowe opłaty obowiązują od 12 listopada 2019 roku. Pieniądze, które z tego tytułu wpływają do kasy miejskiej przeznaczone są na na poprawę infrastruktury - remontowane są chodniki i ulice oraz nasadzana jest zieleń.