Rząd wprowadza czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Od soboty, 30 maja nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej, pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m. in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

W czwartym etapie znoszenia ograniczeń możliwe będzie otwarcie kin i teatrów, siłowni i salonów masażu - przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Możliwe będą także organizacje wesel lub imprez plenerowych, jednak z ograniczoną ilością uczestników do 150 osób. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Należy pamiętać, że podczas pobytu w pomieszczeniach zamkniętych, m. in. na siłowni, w urzędzie, kościele, czy w salonie masażu, nadal obowiązuje stosowanie maseczek. Podobnie podczas jazdy tramwajem, czy autobusem. W sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

W punktach gastronomicznych musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne - m. in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń i limitu osób obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować posiłki gościom. Natomiast od 6 czerwca, w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie i kluby fitness. Właściciele muszą jednak zachować określone zasady sanitarne.