Pola zbóż i zachmurzone niebiosa - projekcja filmu o wyjątkowym artyście

Vincent van GoghKolejna dokumentalna opowieść o twórczości malarskich mistrzów. Już w najbliższą sobotę i niedzielę, w ramach cyklu "Wielcy malarze" odbędzie się projekcja filmu Van Gogh: Pola zbóż i zachmurzone niebiosa.

Projekcja będzie nowym spojrzeniem na twórczość Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller, która na początku XX wieku kupiła prawie trzysta jego dzieł - obrazów i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Vincenta van Gogha zatytułowana właśnie „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.

Van Gogh: Pola zbóż i zachmurzone niebiosa
Dwa terminy: 30 i 31 marca. Poznań. Kino Rialto.