Hubert Nafalski z Capgemini o nowej idei Internet of Things

Nowa idea "Internet of Things" podbija świat. Czy czeka nas kolejna rewolucja technologiczna..? - Rozmowa z Hubertem Nafalskim, pasjonatem programowania, project managerem w Capgemini Software Solutions Center.

Czy jesteśmy w przededniu totalnej rewolucji?

Hubert Nafalski: Są osoby, które tak uważają. Jestem technikiem, praktykiem, bardzo lubię konkrety i fakty. Nie wystarczają mi górnolotne hasła. Dopóki nie zobaczę na własne oczy, nie uwierzę. Ale prawdą jest, że pojawia się cały nowy obszar do odkrywania. Sam testuję technologie, szukam nowych możliwości ich zastosowania i zdarza mi się zakrzyknąć: wow!

Mówimy o Internet of Things, co to właściwie jest?

W dużym uproszczeniu nadajemy już istniejącym rzeczom, głównie elektronicznym, nowe właściwości.

Wyobraźmy sobie lampy uliczne, które kilka razy na sekundę wysyłają do systemu informatycznego dane o aktualnych parametrach pracy. Centrala je zbiera i dzięki temu możemy przewidywać wzorce zachowania, np. kiedy spali się żarówka. A co najważniejsze, system poinformuje wskazane służby odpowiednio wcześniej, tak żeby zminimalizować czas od awarii do naprawy. Wyobraźmy sobie też naszpikowane czujnikami samochody, które same zlecą wizytę u mechanika, zanim jeszcze nastąpi awaria. Mogą również komunikować się ze sobą, aby uniknąć kolizji i ostrzec kierowców.

Mierniki energii, gazu i wody w naszych domach będą w każdej sekundzie przesyłać aktualny pomiar, dzięki czemu dostawcy mogą niezwłocznie wykryć uszkodzenia instalacji, powiadomić odpowiednie służby, a nawet zdalnie zamknąć główny zawór.

Dotyczyć to może niemal wszystkich przedmiotów - pralek, ekspresów do kawy, samolotów, sygnalizatorów świetlnych.
IoT mogłoby ograniczyć np. koszty zużycia energii. W wykorzystaniu tej technologii ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Brzmi to tak, jakbyśmy dali głos rzeczom.

(śmiech) Trochę tak jest. Firmy doradcze, jak np. Gartner, snują wizję wg której za 25 lat będziemy otoczeni morzem urządzeń podłączonych stale do Internetu. Wszyscy duzi gracze z branży IT, jak Google, IBM, Apple, Intel rozpoczęli ogromne inwestycje, aby w tej nowej rzeczywistości być pierwszymi.

Czy to realnie wpłynie na poprawę naszego życia?

Na odpowiedź możemy cierpliwie czekać albo też podjąć wyzwanie i samemu spróbować naszych sił. To wcale nie jest takie trudne. Naturalnie wymagana jest wiedza informatyczna, podstawy inżynierii czy też elektroniki, ale nie trzeba mieć profesjonalnego laboratorium z zespołem ekspertów, aby tworzyć prototypowe urządzenia. Możemy już teraz kupić takie urządzenia nawet za 150 zł (np. Raspberry Pi). Mają one możliwości małego komputera. Wiele z nich pozwala na eksperymenty z czujnikami temperatury czy też poziomu hałasu, i to bez umiejętności posługiwania się lutownicą.

Tworzenie oprogramowania też nie wymaga podejścia niskopoziomowego. Współczesne systemy informatyczne tworzy się często poprzez integrowanie gotowych open sourcowych bibliotek (m.in. do rozpoznawania obrazów) i serwisów dostępnych publicznie (Amazon Web Services, Google App Engine).

Pan już pierwsze eksperymenty z IoT ma za sobą?

Tak, właśnie wdrażamy w Capgemini nasz autorski projekt.

Na czym polega projekt?

Biuro Capgemini we Wrocławiu to 2 budynki, w każdym zajmujemy po 7 pięter i prowadzimy 80 projektów jednocześnie. Czasem szefowie projektów potrzebują, tzw. mobilnych telewizorów zestawów audio-wizualnych (mobilny telewizor z komputerem), na których mogą wyświetlać aktualny stan pracy przy projektach. Powstało pytanie: „jak wygodnie i elastycznie nimi administrować?”. Stworzyliśmy więc system lokalizowania tych przedmiotów wewnątrz budynków. Dzięki temu wiemy, z kim się skontaktować, jeśli pilnie potrzebujemy takiego zestawu.
Użyliśmy beaconów - wymyśliliśmy zupełnie nowy sposób ich zastosowania.

Beacon, czyli?

To mówiąc najprościej radiolatarnia. Nowoczesna latarnia przesyła sygnał radiowy, tak aby statki mogły się zorientować, jak daleko są od brzegu. Beacon działa podobnie, co 1 sekundę rozsyła dookoła swój unikalny identyfikator. Znając położenie beacona o danym identyfikatorze, możemy zmierzyć siłę jego sygnału i na tej podstawie stwierdzić, jak blisko się znajduje. Będąc w zasięgu kilku Beaconów można więc dosyć precyzyjnie określić lokalizację.

Działa on na bazie Bluetooth 4.0 (SMART) – to bardzo popularna technologia, dostępna w laptopach czy smartfonach, co ułatwia powszechne wdrożenie tego urządzenia. Najważniejsze, że jest energooszczędna. Beacon ma wbudowaną baterię, dzięki której, bez zewnętrznego zasilania, może pracować nawet 3 lata. To znakomicie zwiększa możliwości zastosowania, np. w trudno dostępnych miejscach.

Ciekawe. Napotkaliście na przeszkody realizując projekt?

Oczywiście. To było zderzenie teorii z praktyką. Początkowo podeszliśmy do projektu jak inżynierowie – przygotowaliśmy rzut budynku i zaczęliśmy obliczenia na kartce. Niestety okazało się, że nasz intuicyjny system nie sprawdził się - znaczenie miała np. grubość ścian, otwierające się i zamykające drzwi. Rzeczywistości nie da się tak łatwo zamknąć w ramy wzorów. Jednak po głębszej analizie okiełznaliśmy całość. To było ciekawe wyzwanie.

I już zaczęliśmy wymyślać kolejne zastosowania. To, co stworzyliśmy traktujemy jako bazę, infrastrukturę. Teraz planujemy rozbudować system tak, żebyśmy np. mogli znaleźć w biurze najbliższą, wolną salę konferencyjną.

Beacon jest podobny więc do GPSa?

GPS sprawdza się w nawigowaniu, ale daje dokładność do 30 metrów, i nie działa dobrze w dużych budynkach. Beton i stal ogranicza skutecznie dostęp sygnału.

Jak Pan myśli, kiedy IoT będzie bardzo popularny?

Niestety w tej chwili IoT to nie jest standard konkretnej technologii. To bardzo gorąca idea. Jest mnóstwo rozwiązań technicznych. A tak naprawdę to one dopiero powstają i każdy producent ma inny pomysł.

Jak zacząć przygodę z IoT?

Wcale nie chodzi o to, żeby wymyślać rzeczy od nowa. Przeciwnie - często innowacyjność polega na tym, żeby po prostu dodać kolejną funkcjonalność lub zautomatyzować, przyśpieszyć działanie tych istniejących. Np. do karmnika dla ptaków możemy dodać element elektroniczny, który podłączymy do Internetu, dzięki czemu będzie automatycznie, na czas, odmierzał ilość karmy. W kolejnym kroku, możemy uwzględnić odczyt z czujnika z temperatury itd. Każde kolejne usprawnienie, przybliża nas do nowego, genialnego wynalazku. Te pozornie małe usprawnienia naszego codziennego życia, często spotykają się dużym zainteresowaniem odbiorców.

Można też całkiem nowe naszpikowane czujnikami urządzenia umieścić w naszym otoczeniu, by mogły zbierać informacje lub automatycznie sterować działaniem innych urządzeń. Kluczem jest zbieranie dużej ilości informacji i sprytne („smart”) ich wykorzystanie.

Myślę, że z IoT, będzie tak, jak z każdym nowym wynalazkiem, przez pierwsze lata będzie okres taki dziecięcy, gdzie trzeba uważać na wiele pułapek i błędów. Na pewno ochrona naszej prywatności jest jednym z aspektów, na który powinniśmy uważać. Wierzę jednak w prawo wolnego rynku. Dobrze, że będą różne rozwiązania, każdy będzie mógł ich spróbować, a przetrwają te najlepsze.

Myśli Pan, że jest szansa, że pojawią się nowi milionerzy?

To jest ciągle nisza, a to oznacza, że jest szansa dla osoby z genialnym pomysłem, która może się łatwo wybić. Jestem sobie wstanie wyobrazić nowe start-upy, które opatentują pomysł i zarobią na tym. Wszystko w głowach genialnych osób. Nie jest to aż tak trudne, nie wymaga też dużych inwestycji. Uważam wręcz, że to pasjonujące i ciekawe. Warto interesować się nowymi technologiami i spróbować swoich sił.

--
Inf. prasowa, fot. Capgemini

Gazowe Solarisy dla Paryża

Na początku roku firma Solaris Bus & Coach S.A. dostarczyła dla francuskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP) pierwszy, przedseryjny pojazd Solaris Urbino 18 CNG. Był to...

Wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie pomagają w uzyskaniu odszkodowań

System pozasądowego orzekania o zdarzeniach medycznych przez wojewódzkie komisje nie zapewnia pacjentowi skutecznego dochodzenia rekompensat za szkody powstałe podczas leczenia. Prace komisji często przedłużają się - nawet do dwóch lat...

Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

Skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, dwadzieścia spółek Skarbu Państwa wydało ponad 1,5 mld zł na działalność sponsoringową oraz zakup usług doradczych i medialnych. Większość z nich, mimo wydatkowania ogromnych sum...

Migrena - jak pokonać silny ból głowy?

Ból głowy to dolegliwość, która w większym lub mniejszym stopniu dotyka niemal każdego z nas. Jednym z najbardziej znanych jest ból migrenowy, który może dotyczyć...

Szukaj w serwisie

Sankcje stosowane przez ZUS w stosunku do dłużników składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do kierowania wniosków do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia czynu...

Jak zwiększyć produktywność w Ministerstwie Finansów? W Poznaniu znają odpowiedź na to pytanie

Planowanie budżetu to jedno z ważniejszych zadań organów administracji rządowej i samorządowej, które wymaga nie tylko ogromu pracy, ale również wymiany informacji między różnorodnymi rozwiązaniami...

Mosty dla Regionów - rządowy program dla samorządów

Premier Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej "Mosty dla Regionów". Celem programu jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej...

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB...

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS ws. emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w...

Steinway - królewski fortepian w Pałacu Jankowice

Samorządowa Szkoła Muzyczna w Tarnowie Podgórnym zaprasza na wyjątkowy koncert w Pałacu Jankowice. Dzięki uprzejmości firmy Steinway & Sons oraz życzliwości sponsorów, w Pałacu usłyszymy melodie...

Kronika wypadków

Rowerzystka wjechała pod najeżdżający pociąg. Zginęła na miejscu

Gnieźnieńscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło na przejeździe kolejowym w Gnieźnie. Rowerzystka wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Warszawa-Berlin, ponosząc śmierć na...

Prawo co dnia

Straż Graniczna zlikwidowała w tym roku największą, nielegalną fabrykę papierosów w Polsce

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP, na terenie powiatu kościańskiego zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. Funkcjonariusze ujawnili ponad 13,4 mln sztuk papierosów...

Z kraju i ze świata

Kierowca pod wpływem alkoholu prowadził cysternę wypełnioną gazem. Po zatrzymaniu miał problem z wyjściem z…

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał kierowca cysterny, którą prowadził w nocy ulicami Świebodzina. Pijany kierowca przewoził dwadzieścia dwie tony skroplonego gazu. Mężczyzna prowadząc...

Please publish modules in offcanvas position.