Edukacja cyfrowa - foto: pdphoto.orgWłącz się do akcji na rzecz cyfrowej edukacji Polaków! Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania jako sygnatariusz memoriału Polska Cyfrowa Równych Szans apeluje o włączenie się do akcji na rzecz edukacji cyfrowej Polaków.

Kampanię społeczną pod powyższym hasłem prowadzi Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. Celem jest aktywizacja pokolenia 50+ w rzeczywistości zdominowanej cyfrową treścią.



Nie da się ukryć, że w XXI wieku dominuje społeczeństwo cyfrowe. Kilkuletnie dziecko potrafi obsłużyć komputer, świetnie orientuje się którym przyciskiem myszki załączyć kreskówkę na YouTube. Dzisiejsze tempo życia wymaga od nas szybkiego działania, podejmowania błyskawicznych decyzji, a doba wciąż ma jedynie 24 godziny.

Funkcjonujemy w świecie w ogromnym stopniu zdominowanym przez technologię. Praktycznie każda dziedzina naszego życia ociera się o informatyzację - od komunikacji międzyludzkiej, działalności zawodowej po zwykłe codzienne czynności.

Z taką rzeczywistością nie mają większego problemu ludzie młodzi, którzy praktycznie od dziecka mają do czynienia z komputerem i poruszaniem się po Internecie. Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku pokolenia 50+, które w czasach młodości nie miało możliwości korzystania z dobytku teraźniejszości.

Osoby powyżej 50 roku życia, a jest ich dzisiaj spory odsetek, bo ponad 10 milionów Polek i Polaków, chcąc zaistnieć w czasach cyfrowych, często muszą uczyć się rzeczywistości na nowo, nierzadko wyzbywać swoich dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń. Spora część spośród tej grupy nie widzi potrzeby korzystania z Internetu, nie dostrzega udogodnień z tym związanych. Dodatkowo nieumiejętność posługiwania się nowoczesnymi narzędziami wzbudza obawę i niechęć, by po nie sięgać. Konsekwencje tej bariery są dziś ogromnych rozmiarów.

Brak dostępu do komputera i sieci internetowej oznacza dziś wykluczenie ze sporej części obiegu informacji, aktualności życia publicznego, gospodarczego i kulturalnego. Odcinając się od Internetu tracimy dostęp do szerokich zasobów wiedzy i treści, które dziś umieszczane są już jedynie w sieci. Żyjąc w dzisiejszych czasach „poza siecią” odbieramy sobie szansę na korzystanie z wielu usług i możliwości, które ułatwiają życie oraz zwiększają jego komfort.

Konsekwencje odcięcia się od użytkowania Internetu mają również coraz większy wymiar ekonomiczny. Niekorzystanie podnosi koszty codziennego funkcjonowania jak również ogranicza nas na wielu polach działania. W czasach nasilonej tendencji do emigracji, kiedy wiele rodzin funkcjonuje oddzielnie, często Internet daje jedyną szansę na pozostawanie w stałym i intensywnym kontakcie z bliskimi. Jego brak lub nieumiejętność korzystania odbiera tę możliwość.

Lista argumentów przemawiających za funkcjonowaniem w świecie cyfrowym stale rośnie. Nie bez powodu zatem sprzeciw budzi odcinanie się od niego. Dlatego też do życia powołano program POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS, mający na celu wsparcie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych osób dorosłych 50+ w lokalnych środowiskach. Więcej informacji na temat wspomnianego programu w serwisie: http://www.facebook.pl/polskacyfrowa.