Przystępując do realizacji kolejnej edycji projektu PPP IT Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, ogólnopolską organizacją z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z jednostkami samorządowymi.

FRDL Posiada 16 ośrodków regionalnych, zarządza czterema Wyższymi Szkołami Administracji Publicznej oraz Polskim Instytutem Demokracji Lokalnej; prowadzi działalność szkoleniową, doradczą i wydawniczą (ponad 200 publikacji o tematyce prawnej, ekonomicznej i samorządowej).

Autorytet Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w środowisku samorządowym oraz dobre rozeznanie w jego specyfice sprawią, że propozycje FWiOO będą miały szanse dotrzeć do jeszcze większej liczby samorządowców, wśród których już teraz spotykają się z dużym zainteresowaniem – o czym świadczy choćby liczny udział przedstawicieli administracji samorządowej w szkoleniach, które odbyły się w ramach poprzedniej edycji projektu PPP IT w 2010 r. oraz w podsumowującej projekt konferencji.

Wdrażanie wolnego i otwartego oprogramowania ma niezwykle istotne znaczenie dla administracji samorządowej: wiąże się z aspektem finansowym, ale też pozwala na pełniejsze wykorzystanie potencjału lokalnych i regionalnych przedsiębiorstw informatycznych.

WiOO może też zostać z powodzeniem wykorzystane do wyposażenia szkolnych pracowni informatycznych oraz do realizacji lokalnych programów przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu (e-inclusion). Działania te leżą w gestii władz samorządowych, a mają kluczowe znaczenie w procesie budowy społeczeństwa informacyjnego oraz wyrównywania szans obywateli w edukacji oraz w dostępie do rynku pracy.

Niebawem publikacje FWiOO zostaną umieszczone w zasobach wirtualnej biblioteki FRDL, w której znajduje się prawie dwa tysiące publikacji; wśród nich wydawnictwa dotyczące problematyki informatyzacji jednostek samorządowych, dostępności internetu w gminach itp.

FWiOO będzie także mile widzianym gościem na spotkaniach dla samorządowców, co stworzy możliwość bezpośredniego przekazania podstawowych informacji na temat zalet wykorzystania WiOO przez urzędy, szkoły, lokalnych przedsiębiorców i obywateli.

Pierwsze z takich spotkań odbyło się 21 stycznia w Poznaniu, w ramach projektu „Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych”. Prelekcja radcy prawnego Rafała Malujdy, eksperta FWiOO ds. prawa, oraz specjalnie przygotowana prezentacja pt. „Informatyzacja administracji zaczyna się od przetargów”, spotkały się z duzym zainteresowaniem, o czym świadczy dyskusja, jaka wywiązała się po wykładzie. Okazało się, że dla znacznej części zgromadzonych temat WiOO nie jest obcy, a przeszkody w jego wdrażaniu – czy to przyzwyczajenia użytkowników, czy to już istniejąca infrastruktura IT, oparta na oprogramowaniu własnościowym – wydają się do pokonania.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządowców, będziemy się starać o pozyskiwanie kolejnych przykładów wdrożeń WiOO w urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz jednostkom im podlegającym i publikować je w serwisie PPP IT.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych w 2010 r. przez FWiOO we współpracy z Pentor RI, już teraz wolne i otwarte rozwiązania wykorzystywane są w jakimś stopniu w ok. 90 proc. urzędów (najczęściej Linux na serwerach oraz Open Office i Firefox), 55 proc. badanych urzędów rozważa kolejne wdrożenia. Partnerstwo z FRDL pozwoli na skuteczniejsze wsparcie samorządowców w informatyzacji urzędów marszałkowskich, powiatowych i gminnych.

* * *
Projekt „Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe przeprowadzanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej” jest realizowany przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania przy wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”

--

Grzegorz Kmita - OsNews.pl