Odwołali burmistrza i radę miejską

Nie będziesz "kowalem" naszego losu - fot. facebookW niedzielę, 17. lutego w ramach referendum, mieszkańcy Żagania odwołali burmistrza Sławomira Kowala i całą radę miasta.

Blisko 6 tys. osób stawiło się przy urnach by odwołać radnych i burmistrza. To pierwszy przypadek w historii lubuskich samorządów...

Do referendum wezwały mieszkańców dwa komitety społeczne - "Ruch Żaganian" i "Razem dla Żagania".

Pierwszy z nich był przeciwny władzy sprawowanej przez burmistrza Kowala, drugi zaś stał w jego obronie.

Natomiast komitet "Razem dla Żagania" był za odwołaniem - jak to określił - "nieudolnej i przesiąkniętej polityką rady miasta". "Ruch Żaganian" tę radę chwalił.

- Wspólnie odwołaliśmy Radę Miasta Żagań. Radę kolesi, politykierów, radę, która pod przykrywką dbania o interesy mieszkańców, rozgrywała swoje polityczne wojenki. Tej rady już nie ma i to dzięki Wam! - czytamy na profilu komitetu "Razem dla Żagania".

"Ruch Żaganian" szczególnie zarzucał burmistrzowi brak komunikacji z radnymi, brak nowych miejsc pracy oraz niewywiązanie się z obietnic wyborczych.

- Nie potrafi współpracować, stosuje naciski na radnych i przedsiębiorców, ośmiesza Żagań w całej Polsce, podając własny urząd do sądu. Jest to człowiek, który myśli tylko o sobie - jego pensja jest najważniejsza - agitowali członkowie komitetu "Ruch Żaganian".Źródło: Gazeta Świebodzińska, Lubuskie Miasta.

Protokół Miejskiej Komisji Wyborczej w Żaganiu w referendum gminnym w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Żagań i Rady Miasta Żagań zarządzonych na dzień 17. lutego 2013 r.