Polacy wśród najbiedniejszych Europejczyków

Należymy do najbiedniejszych nacji w Unii Europejskiej – alarmuje „Rzeczpospolita”. Polacy są zamożniejsi tylko od trzech państw. Pół roku temu wyprzedzaliśmy cztery kraje.

Poziom zamożności w Polsce, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej wyniósł 64 proc. unijnej średniej – podał Eurostat.

Gorzej jest tylko na Łotwie, w Rumunii i Bułgarii. W ubiegłym roku wyprzedzaliśmy także Litwę. Teraz jednak nasi sąsiedzi skoczyli do 66 proc. średniej.

- Między nami a naszymi sąsiadami różnice są niewielkie, nie ma sensu się o nie spierać. Prawda jest taka, że my i oni jesteśmy biedakami na tle większości krajów Europy Zachodniej – komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

- Istotne jest to, że to właśnie Polsce udaje się najszybciej nadrabiać zaległości wśród krajów regionu – podkreśla Jacek Wiśniewski, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. W porównaniu z 2007 r., a więc z okresem przedkryzysowym, udało się nam zbliżyć do unijnej średniej o 10 pkt proc.

--
Źródło: Rzeczpospolita.