Piwo na bożonarodzeniowym stole. Browar Gzub o tradycji ciemnych piw świątecznych

Piwo jako tradycyjny świąteczny napój może sięgać nawet czasów Wikingów. Wikingowie pili piwo, aby uczcić swoich bogów podczas skandynawskich uroczystości zwanych Jul. Tradycja ta stała się tak ważna w skandynawskiej kulturze, że pozostała z nimi nawet po przyjęciu wiary chrześcijańskiej.

W Norwegii istniała ustawa głosząca, że ​​podczas uroczystości należy pić piwo. Prawo to zostało stworzone przez króla Haakona. W XVII wieku Szwedzi jako pierwsi wprowadzili tę świąteczną piwną tradycję do Ameryki Północnej.

Jednak nie Norwegowie, a Brytyjczycy jako pierwsi spopularyzowali koncepcję przyprawowych, słodowych i mocnych piw świątecznych. Dziś wiele browarów produkuje i sprzedaje własne piwa świąteczne. Używają różnych składników i przypraw. Zapewnia to zupełnie nowe wrażenia. Piwa te mają zazwyczaj mocny, złożony i słodki słodowy smak, będąc ich ulubionym napojem podczas obchodów Bożego Narodzenia.

Piwa „Świąteczne” pojawiły się około połowy lat 90. i wczesnych lat 2000. Piwa te miały stanowić atrakcję i zapoczątkować pewną tradycję. Amerykańscy piwowarzy przede wszystkim chcieli znaleźć kolejną piwną niszę. W kalendarzu konsumpcji piwa świątecznego brakowało piw na okazję Świąt Bożego Narodzenia. Świetne piwa na Oktoberfest oraz charakterystyczne dla USA piwa dyniowe, tzw. Pumpkin Ales spowodowały, że warzenie i kreowanie rynku piw świątecznych i zimowych były najlepszą opcją dla amerykańskich piwowarów.

Te piwa choć nie wprost, bo można je pić cały rok, idealnie pasują do okresu świąt i zimy, kojarząc się głównie ze stosowanymi w tym piwie składnikami i przyprawami. Zwykle produktem finalnym jest piwo pikantne, aromatyczne. Styl piwa pozwala na korzystanie z długiej listy ciekawych dodatków i przypraw jak np. cynamon, gałka muszkatołowa, czy imbir. Piwa świąteczne z roku na rok zyskują na popularności również w Polsce, o czym świadczy liczba premierowych piw świątecznych. Może to jeszcze nie czas by mówić, że piwo jest dla Świąt tak samo ważne jak dzwonki, dekoracje, choinka i prezenty, ale wzrost świadomości osób, które sięgają po świąteczne piwo w tym okresie, naprawdę napawa optymizmem.

Sezonowe lub świąteczne piwo znane jest konsumentom z użytych przypraw i wysokiej zawartości alkoholu. Piwa te są sprzedawane jako bogate w słodycz z różnorakim doborem przypraw i dodatków. Aby uwarzyć takie piwo, piwowarowie zwykle używają Stoutów, Porterów, Brown Ales, Belgian Ales i niektórych IPA. Praca nad piwem w zależności od jego stylu często zaczyna się często jeszcze długo przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia.

Oto najlepsze rodzaje lub style piwa, aby stworzyć idealne piwo świąteczne.

Amber / Brown Ale są standardem w wytwarzaniu świątecznego piwa. Ten styl zapewnia bursztynowy lub ciemnobrązowy kolor o zawartości alkoholu około 5-8 proc.

Wiele świątecznych piw opiera się na mocnym belgijskim ciemnym Ale. Belgian Ales to mocne ciemne piwa z idealnym połączeniem bogatego smaku słodowego, karmelowego, owocowego i pieprznego. Piwa te są dobrą opcją, jeśli klient preferuje bogatsze i bardziej skomplikowane kombinacje aromatów - a także wyższy poziom alkoholu w świątecznym piwie. Belgijskie Ale mają wyższą zawartość alkoholu, od ok. 8 do 12 proc. Najczęściej są spotykane mocne piwa bez jakichkolwiek przypraw. Jeśli już się jakieś pojawiają są to najczęściej lukrecja, anyż, czy skórka pomarańczy.

Stout to ciemne piwo, z wieloma odmianami. Najczęściej jest to Foreign Extra Stout lub Imperial Stout. Ma wysoki poziom alkoholu około 7-8 proc. W zależności od browaru może być słodki albo wytrawny. Warzy się go najczęściej z dużą ilością słodów karmelowych, czekoladowych i palonych. Browary używają przypraw i innych składników, takich jak laktoza, aby uzyskać Pastry Stout. Styl ten staje się aktualnie w Polsce bardzo popularny ze względu na bardzo wysoką słodycz która, ma przypominać deser czekoladowy w płynie.

Ostatnim popularnym piwem jest Świąteczna IPA. Styl ten może mieć różną zawartość alkoholu, kolor czy stopień goryczki. Piwowarzy najczęściej decydują się na amerykański chmiel Simcoe, który wnosi do piwa aromaty żywiczne. Często spotyka się również dodatki takie jak np. pędy sosny.

Wszystkie wspomniane style są wykorzystywane do stworzenia wyjątkowego piwa na Boże Narodzenie. Dzięki intensywnym i złożonym smakom cechującym te style, piwa często łączy się z odpowiednio dobranymi przyprawami. Całość ma odpowiadać atmosferze świąt i rzeczom które, nam o nich przypominają.

Ciekawą świąteczną ofertę mają także regionalne browary rzemieślnicze. - W dobrych restauracjach, pubach, hotelach i sklepach specjalistycznych klienci mogą znaleźć nasze piwo. „Zmrok” to ciemne, wręcz czarne piwo w stylu Milk Stout. Aksamitnie słodkie z powodu dużego udziału laktozy oraz przyjemnie palone w wyniku zastosowania najwyższej jakości palonych słodów - wyjaśnia Wiktor Staszewski, Brand Manager w Browarze Gzub.

Certyfikat LabelFrancÉducation dla poznańskiego Marcinka

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego przyznało poznańskiemu „Marcinkowi” certyfikat LabelFrancÉducation. Przyznanie certyfikatu szkole, świadczy o wysokim poziomie nauczania dwujęzycznego z językiem francuskim.

Pokażmy rządowi sytuację finansową naszych miast! Apeluje Związek Miast Polskich

Związek podejmuje inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.

Elektryczne Solarisy debiutują w Poznaniu

Pierwsze autobusy elektryczne Solaris Urbino Electric zostały włączone do regularnego ruchu liniowego. Do Poznania dostarczonych zostanie łącznie 21 autobusów elektrycznych. Piętnaście z nich to autobusy przegubowe, pozostałe sześć to autobusy...

Booking.com

Pierwszy w Polsce sprzęt do hipotermii leczniczej w karetkach neonatologicznych w Poznaniu, Bydgoszczy i Zielonej…

Dzięki współpracy Generali Polska, fundacji The Human Safety Net oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ruszył pierwszy w Polsce projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym. Noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym będą mogły zostać poddane leczeniu już w czasie transportu karetką do wybranego ośrodka...

Policyjna obława za 26-latkiem podejrzewanym o zabójstwo kobiety

Policjanci wszystkich komend z województwa lubuskiego poszukują 26-letniego mężczyzną podejrzewanego o zabójstwo swojej rówieśniczki przy ul. Owczej w Gorzowie Wlkp. Obecnie na miejscu pracują policyjni eksperci wraz z przedstawicielami Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Trwa policyjna obława za 26-letnim mężczyzną podejrzewanym o zabójstwo kobiety. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna wszedł...

Spacer po Poznaniu. Park Mickiewicza w obiektywie

Położony w centrum miasta Park Adama Mickiewicza jest jednym z najokazalszych zabytkowych parków w Poznaniu. Otaczające park krajobrazy i architektura sprawiają, że miejsce chętnie odwiedzają turyści jak i mieszkańcy.

Rozbudowa obwodnicy Poznania

Już za dziewięć miesięcy mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz wszyscy kierowcy korzystający z autostrady A2 pojadą nowoczesną, trzypasmową obwodnicą Poznania. Pierwsze prace związane z rozbudową ruszą 1 marca, a cała inwestycja zostanie ukończona do połowy 2020 roku - deklaruje Autostrada Wielkopolska.

Nowe Clio jeździ już ulicami polskich miast

Clio piątej generacji wyglądem przypomina poprzednią wersję. Ma podobny kształt i zbliżone proporcje - jest nieco krótszy i niższy, ale za to szerszy od przednika...

Solaris i Poltechnika Poznańska realizują wspólny projekt zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy

Firma Solaris w porozumieniu z Politechniką Poznańską rozwija zaawansowany system wsparcia kierowców autobusów miejskich, głównie elektrycznych. W ostatnich tygodniach, w ramach projektu przed Stadionem Miejskim w Poznaniu przeprowadzone zostały testy, dzięki którym autobus elektryczny będzie w stanie precyzyjnie wskazać kierowcy, jak zadokować pantograf pod stację...

Wyższe płace dla pracowników Biedronki

Od stycznia przyszłego roku wzrosną wynagrodzenia pracowników sieci Biedronka. Podwyżki otrzyma niemal 57 tys. osób ze stażem do pięciu lat pracy. Zatrudnieni przez największego prywatnego pracodawcę w Polsce mogą liczyć też na premie, benefity i podwyżki stażowe.

Piwo na bożonarodzeniowym stole. Browar Gzub o tradycji ciemnych piw świątecznych

Piwo jako tradycyjny świąteczny napój może sięgać nawet czasów Wikingów. Wikingowie pili piwo, aby uczcić swoich bogów podczas skandynawskich uroczystości zwanych Jul. Tradycja ta stała...

Digital Goods vol. III. Wystawa prac Michała Mąki w Calisia One

24 października w zrewitalizowanych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki pianin i fortepianów w Kaliszu otwarta zostanie galeria prac Michała Mąki "Digital Goods vol. III". Najnowsze dzieła związanego...

Jubileuszowy koncert z okazji czterdziestolecia działalności artystycznej Felicjana Andrzejczaka

Zapowiada się niezwykłe widowisko pełne wspomnień i emocji przygotowane specjalnie dla wielbicieli Felicjana oraz jego hitów, które na przestrzeni lat zjednały sobie wielu fanów. Felicjan Andrzejczak...

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Sejm RP przyjął przez aklamację uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W przyszłym roku przypada setna rocznica zwycięskiego zrywu, mającego znaczenie dla odzyskania...

U nas nie ma księży, którzy się jąkają

Jeżeli ktoś wiele lat temu doznał krzywdy, ale żyje jak normalny człowiek, to po co do tego wracać? - mówi ksiądz, który wiedział o molestowaniu...

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych na odcinku drogi krajowej między Sulechowem, a Wolsztynem

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie poinformował o wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 12 listopada w Kargowej na odcinku drogi krajowej nr 32 między Sulechowem, a Wolsztynem.

Kalisz. Młoda kobieta śmiertelnie raniła nożem 38-letniego mężczyznę

Do zdarzenia doszło 2 listopada br. w Kaliszu podczas spotkania towarzyskiego. W trakcie imprezy, 21-latka pokłóciła się z mężczyzną. Po wymianie zdań, kobieta chwyciła za nóż zadając mężczyźnie śmiertelny cios w klatkę piersiową. Po zdarzeniu 21-latka wybiegła z mieszkania. Po kilku godzinach została zatrzymana na...

Przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji okradają pojazdy na parkingach w Lyonie

Konsulat Generalny RP w Lyonie przestrzega przed zorganizowanymi grupami przestępczymi podszywającymi się pod funkcjonariuszy policji, działającymi na parkingach w okolicach Lyonu. Przestępcy poruszają się samochodami przypominającymi nieoznakowane...

Please publish modules in offcanvas position.