Kustosz Izby Regionalnej Norbert Kulse i regionalista Włodzimierz Buczyński - foto: portal.murowana-goslina.pl9 kwietnia, na Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (SKD) wybrało się grono osob stowarzyszonych w Wielkopolskim Towarzystwie Genealogicznym „Gniazdo” (WTG).

Były to osoby z szeregu miejscowości, w tym: Poznania, Lubonia, Gniezna, Nekli, Strzelna i Starej Górki.



Trafili do kościołów w Wierzenicy, Kicinie, Długiej Goślinie, Jabłkowie i kaplicy cmentarnej w Sławnie. Wierzenica jak zawsze oczarowała inskrypcją na obrazie M.B. Wierzenickiej i postacią Augusta Cieszkowskiego.

W Kicinie, wśród tych osób znakomicie rozumiejących jak cenne był przechowywane w kościołach dokumenty, furorę zrobiło stare zabezpieczenia (łańcuch) wejścia do zakrystii i wejścia do nawy od strony wieży. Długa Goślina zapisała się w ich pamięci bryłą kościoła i ołtarzem. Docenili uroki nie tak zadbanych jak poprzednie świątyń w Jabłkowie i Sławnie. Na przykościelnym cmentarzu w Sławnie, historię zapisaną grobami przedstawił Paweł Robakowski. Obejrzeli też film o całym SKD.

Zainteresowania grupy osobowymi aspektami przeszłości sprawiły, że odwiedziła ona też Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej w Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie. Było to możliwe dzięki życzliwości dyrektor placówki Marii Matelskiej-Buszy, która mimo, że nie był to dzień pracy udostępniła Izbę. Z jej zbiorami i postaciami związanymi z Ziemią Goślińską gości zapoznał kustosz Norbert Kulse. Przy okazji pobytu w bibliotece na stoisku Gminnego Centrum Informacji uzupełnili materiały o SKD.

Organizator znakomicie przygotowanego wyjazdu - Jarosław Bernatowicz miał nadzieję, że ktoś z grupy natrafi podczas niego na osoby związane ze swoją rodziną i tak stało się w Murowanej Goślinie. Niezamierzoną przyrodniczą atrakcją była burza piaskowa między Rybieńcem i Rybnem Wielkim. Jeden z uczestników tak skomentował to zjawisko „byłem w Maroku ale czegoś takiego nie widziałem”. Wpisy na forum WTG dają prawo sądzić, że Puszcza Zielonka zyskała kolejną grupę sympatyków.


Autor: Włodzimierz Buczyński - regionalista, pasjonat. / ISI MiG Murowana Goślina