Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze we współpracy policjantami z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadzi postępowanie dotyczące śmierci Magdaleny Żuk, która zmarła 30 kwietnia w niewyjaśnionych okolicznościach w Hurghadzie na terenie Arabskiej Republiki Egiptu.

Koordynację wymiany informacji prowadzi Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Ze względu na dobro śledztwa oraz zachowanie szacunku dla zmarłej i jej bliskich zakres przekazywanych informacji został ograniczony do niezbędnego minimum.

W wyniku dotychczas przeprowadzonych czynności ustalono, że 27-letnia mieszkanka Bogatyni, Magdalena Żuk zamieszkała aktualnie we Wrocławiu, w dniu 25 kwietnia 2017r., po wykupieniu wycieczki zorganizowanej przez jedno z krajowych biur podróży, przyleciała do egipskiego kurortu Marsa Alam. Wycieczkę pierwotnie zaplanowała wraz ze swoim partnerem, który ostatecznie jednak jej nie towarzyszył. Niemniej jednak partner utrzymywał z kobietą kontakt telefoniczny.

Po upływie dwóch dni zaniepokoiło go zachowanie partnerki, stąd w porozumieniu z biurem podróży i polskim przedstawicielstwem dyplomatycznym w Kairze, zaplanowano wcześniejszy powrót Magdaleny do kraju.

Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia pokrzywdzonej, przewieziono ją do szpitala w Hurghadzie. Tam przybyły z Polski znajomy pokrzywdzonej w obecności rezydentki biura podróży uzyskał informację o śmierci dziewczyny. Wg wstępnych informacji zmarła w wyniku obrażeń doznanych na skutek upadku w z wysokości, z pierwszego lub drugiego piętra szpitala, w którym przebywała uprzednio w miejscowości Marsa-Alam.

Na chwilę obecną trwają czynności związane z gromadzeniem materiału dowodowego, w szczególności przesłuchaniem świadków przebywających na terenie kraju oraz zabezpieczaniem elektronicznych nośników informacji oraz dokumentów pozwalających na ustalanie wstępnej wersji przebiegu zdarzania.

Czynności w tej sprawie na zlecenie prokuratury prowadzą policjanci z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Koordynację wymiany informacji prowadzi Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

- Niezwłocznie po zebraniu niezbędnego materiału dowodowego zostanie opracowany i skierowany za pośrednictwem Prokuratury Krajowej w Warszawie wniosek do władz Egiptu o dokonanie czynności w drodze międzynarodowej pomocy prawnej, w tym o przesłuchanie świadków - pracowników hoteli, w których przebywała pokrzywdzona, personelu placówek medycznych, w której udzielano jej pomocy oraz wszelkich dokumentów istotnych z punktu widzenia dowodowego dla potrzeb śledztwa, w tym wyników z badań toksykologicznych i sekcji zwłok Magdaleny Ż., która zostanie dokonana przez tamtejsze organy ścigania. Czynność ta, po sprowadzeniu zwłok Magdaleny Ż. do kraju, zostanie powtórzona w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Zaznaczyć należy, iż kwalifikacja prawna czynu stanowiącego podstawę wszczęcia śledztwa w tej sprawie, a zatem art. 148 § 1 kodeksu karnego jest przyjęta wstępnie i w zależności od poczynionych ustaleń może ulec zmianie - czytamy w kominikacie prokuratury.

--
Opr. W. Roszczuk
Informacja prasowa, fot. arch. Magdaleny Żuk
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze