W związku z krytyką i agresją wobec aktorów i reżysera spektaklu teatralnego "Klątwa", a także dyrekcji Teatru Powszechnego w Warszawie, zespół Malta Festival Poznań opublikował oświadczenie.

Wyrażamy solidarność z twórcami spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Friljca, którego premiera odbyła się 18 lutego 2017 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Ataki na jego autorów, a także na dyrekcję Teatru i osoby zaangażowane w jego przygotowanie są aktem przemocy - niedopuszczalnym w żadnych warunkach, także sporów o historię, wartości i estetykę. Sprzeciwiamy się językowi konfabulacji, nienawiści i pogardy używanemu przez wielu przeciwników "Klątwy", aby wypaczyć jej sens, wprowadzając dezinformację i antagonizując uczestników debaty publicznej.

Teatr jest miejscem tworzenia nowych rzeczywistości, pluralistycznego dialogu i szczerej konfrontacji ze światem. Artyści mają prawo do otwartego i bezkompromisowego mówienia o problemach społecznych, krytycznej interpretacji kultury i sięgania w tym celu po własne środki ekspresji. Jest to szczególnie istotna misja w czasach kryzysu demokracji i odradzania się postaw szowinistycznych i ksenofobicznych oraz akceptowania takiego stanu rzeczy przez coraz szersze kręgi osób opiniotwórczych, zwłaszcza polityków i przedstawicieli mediów.

Zespół Malta Festival Poznań