24 października w zrewitalizowanych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki pianin i fortepianów w Kaliszu otwarta zostanie galeria prac Michała Mąki "Digital Goods vol. III". Najnowsze dzieła związanego z Kaliszem artysty, który jako pierwszy Polak tworzył murale na festiwalach w USA, takie jak Pow! Wow! czy Beyond Walls w Lynn, będzie można oglądać do 17 listopada.

Michał Mąka jest absolwentem kaliskiej filii Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Zajmuje się tworzeniem obrazów malowanych na płótnie, grafiką, fotografią, jak również street artem. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest graffiti oraz samodzielnie wykonane szablony. Mąka wystawia swoje prace na całym świecie. Projekty artystyczne realizuje często w opuszczonych, postindustrialnych budynkach. W najnowszych kompozycjach nawiązuje do estetyki „glitch artu”, „graffuturismu” i sztuki kinetycznej. Jako podobrazia służą mu często przedmioty napotkane w przestrzeni miejskiej: stare gazety, blachy, szyby, czy ulotki.

Jego dzieła malowane na płótnie prezentowano już w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Warszawie, Kaliszu, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, czy Bostonie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów artystycznych. Jako pierwszy polski artysta tworzył także murale na festiwalach w USA: Pow! Wow! oraz Beyond Walls w Lynn. We wrześniu jego prace zostały zaprezentowane podczas wystawy "Stencil Art Prize” w Tortuga Studio w Sydney. Są tam prezentowane obrazy 66 artystów z 23 krajów.

Dla Michała Mąki jego galeria obrazów jest odzwierciedleniem kondycji współczesnego świata i żyjącego w nim człowieka. Nie zgadza się na podwójne standardy, medialną manipulację i bieg za sensacją i rozgłosem. Jest pacyfistą. Jego najnowsza galeria obrazów zatytułowana „Digital Gods” to prezentacja dzieł malowanych na płótnie będących prowokacyjnym zestawieniem antycznych bóstw z wirtualną rzeczywistością. Są zadumą nad tym, w którą stronę zmierza obecnie sztuka oraz jak zmieniają się jej konwencje na tle historii i obecnych przemian.

- Zależy nam, aby Calisia One była miejscem otwartym na sztukę. Miejscem, gdzie idee artystyczne przenikają do wnętrza i pozwalają mieszkańcom Kalisza, jak i odwiedzającym nasze centrum, na obcowanie z kulturą na najwyższym poziomie, ale w niezobowiązujący sposób. Stąd pomysł, by w murach kompleksu realizować m.in. wystawy sztuki. Pierwsza z nich poświęcona będzie artyście, którego dobrze znamy i podziwiamy. Prace Michała Mąki zdobią już od jakiegoś czasu wnętrza restauracji Chleb i Wino, będącej częścią kompleksu Calisia One. Teraz czas, aby pracę, wywodzącego się z naszego miasta artysty miała okazję zobaczyć szersza publiczność - podkreśla Marcin Antczak, właściciel Calisia One

Wystawa Digital Gods była prezentowana m.in. w Warszawie (Digital Gods vol. I) i Łodzi (Digital Gods vol. II). Jej trzecia odsłona będzie dostępna dla odwiedzających Calisia One od 24 października do 17 listopada. Wstęp wony!