Na Dworcu Letnim w Poznaniu zaprezentowano jeden z najnowszych elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf drugiej generacji, wyprodukowany przez bydgoską Pesę. Pojazdy zakupił Samorząd Województwa Wielkopolskiego na rzecz spółki Koleje Wielkopolskie.

Po uroczystym przekazaniu pojazdu, na linii kolejowej Poznań Główny - Swarzędz odbył się przejazd inauguracyjny. Podczas podróży uczestnicy mogli zapoznać się nowoczesną technologią zastosowaną w najnowszym elfie. Co bardziej dociekliwi, kilka godzin później mogli wyruszyć z innymi pasażerami w pierwszą trasę do Kutna.

Elf drugiej generacji charakteryzuje się nowoczesnym designem, zarówno zewnętrznym, jak i w przestrzeni pasażerskiej. Został zaprojektowany z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Przestrzenne, klimatyzowane wnętrze wyposażone jest w wygodne fotele, drzwi oddzielające przedsionki od strefy dla podróżujących, dynamiczny system informacji pasażerskiej przekazywanej na wyświetlaczach elektronicznych, interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą oraz system emisji reklam i zliczania pasażerów. Elf II posiada monitoring wewnętrzny i zewnętrzny z podglądem i zapisem w kabinie maszynisty, a także nowoczesne systemy diagnostyki online pozwalające na bieżące śledzenie pracy najważniejszych podzespołów pojazdu, co ogranicza do minimum możliwość wystąpienia ewentualnej usterki, skracając tym samym czas reakcji serwisu.

W pojeździe wbudowany został system ETCS poziomu drugiego, który umożliwia sterowanie ruchem z wykorzystaniem ciągłej, cyfrowej, dwukierunkowej transmisji radiowej poprzez urządzenia przystosowane do obsługi cyfrowego kanału GSM-R. Pięcioczłonowe elfy rozpędzają się do prędkości 160 km/godz. Do dyspozycji podróżnych jest 286 miejsc siedzących oraz zainstalowany przy wejściu biletomat.

W najbliższych dniach nowe elfy wyruszą w trasę. Na początku obsłużą linię Poznań - Konin - Kutno oraz Poznań Główny - Zbąszynek.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zakupił dziesięć zespołów trakcyjnych Elf 2 typu 48WE w ramach projektu „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez zakup i modernizację taboru dla wojewódzkich przewozów” przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość projektu opiewa na kotę 238 005 000 zł brutto.

Opr. i fot. Waldemar Roszczuk / Inf. prasowa.