NASA Space Apps Challenge 2019 jest międzynarodowym wydarzeniem organizowanym przez agencję kosmiczną NASA dla osób, które chcą podjąć się kosmicznych wyzwań. Poznań jest jednym z miast, w którym odbędzie się tegoroczny hackhaton. Gospodarzem tegorocznej edycji w stolicy Wielkopolski jest Capgemini Software Solutions Center.

NASA International Space Apps Challenge to największy na świecie hackathon, angażujący tysiące miast i miliony ludzi, zainteresowanych światem programowania. Organizatorzy wydarzenia chcą inspirować lokalną społeczność do wspólnego kreowania nowego świata, w którym powstaną narzędzia z łatwością rozwiązujące narastające problemy, czy nierozwiązane kwestie. Uczestnicy sprintu tworzą aplikacje, gry, filmy a nawet narzędzia dydaktyczne obejmujące rozwiązania zaproponowane przez NASA. Co roku wyzwanie jest inne, ale zawsze mieści się w temacie Ziemi i przestrzeni kosmicznej - i tak na przykład miniona edycja obfitowała w aplikacje wspierające m.in. monitorowanie katastrof czy eksplorację piękna, jakie daje Wszechświat.

Na napisanie innowacyjnego programu uczestnicy hackhatonu mają 48 godzin - w tym samym czasie w rożnych miejscach świata wszyscy rozwiązują zadania zaproponowane przez NASA.

- W dniach 18-20 października poznańskie biuro Capgemini Software Solutions Center zmieni się w specjalną przestrzeń dla specjalistów i sympatyków kosmicznych podróży - Aby wziąć udział w hackhatonie NASA w naszym poznańskim biurze przy ul. Kolorowej 6, należy zebrać cztero- lub pięcioosobową grupę chętnych miłośników programowania, a następnie zapisać się przez stronę wydarzenia https://2019.spaceappschallenge.org/locations/poznan-poland - wyjaśnia Justyna Kurpierz, Employer Branding Team Leader w Capgemini Software Solutions Center.

Oficjalne otwarcie hackathonu będzie miało miejsce w piątek, 18 października, a sprint kolejne dwa dni. Organizatorzy zapewniają uczestnikom posiłki, ciekawe wyzwania i świetną atmosferę!

A jakie wyzwania czekają na uczestników NASA Space Apps Challenge tym razem? Spośród sześciu kategorii warto wymienić choćby „Nasz księżyc”, czy ”Bliskie i odległe planety” – to jednak nie wszystko, bo dla tych, którzy czują się mocni w kwestii podbijania kosmosu, istnieje szósta kategoria, która daje możliwość zaproponowania swojego własnego tematu do rozwiązania.

Na zdj. Ed White - pierwszy Amerykanin, który wyszedł poza swój statek kosmiczny Gemini, manewrując wokół niego. /fot. NASA

Grupa Capgemini jest globalnym liderem w dostarczaniu usług konsultingowych, technologicznych i outsourcingowych. Wspólnie z klientami tworzy i dostarcza rozwiązania biznesowe, technologiczne i cyfrowe, które pasują do ich potrzeb oraz umożliwiają im osiąganie innowacyjności oraz konkurencyjności. Jako wielokulturowa organizacja opracowała własny sposób pracy, the Collaborative Business ExperienceTM oraz własny globalny model dostarczania usług  - Rightshore®.9.