Poznań. Zatrzymania w sprawie afery mieszkaniowej.Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przejmowaniem nieruchomości. Wśród zatrzymanych jest mężczyzna, przeciwko któremu aktualnie w sądzie w Poznaniu toczy się postępowanie w aferze mieszkaniowej z 2010 roku.

Sprawcy wyłudzili mieszkania, domy i grunty o wartości kilku milionów złotych. - Na trop obecnej sprawy policjanci wpadli kilka miesięcy temu - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wlkp. policji.

- Osoby, które sprawę zgłosiły policji, w celu uzyskania kredytów i pożyczek nawiązali kontakty biznesowe z przedstawicielami dwóch firm. W efekcie tracili kontrolę nad nieruchomościami, które miały stanowić zabezpieczenie transakcji. Sprawcy prawnymi zabiegami gwarantowali sobie możliwość odsprzedaży mieszkań, domów i gruntów, uzyskując wielomilionowe dochody. Zrywali później wszelkie kontakty z pokrzywdzonymi - wyjaśnia Borowiak.

Funkcjonariusze zajmujący się sprawą przekazali materiał dowodowy prokuraturze okręgowej, która w sierpniu br. wszczęła śledztwo. Na podstawie nakazów prokuratorskich oraz przy bezpośrednim udziale dwóch prokuratorów, grupy realizacyjne weszły do mieszkań, biur oraz innych lokali - zabezpieczono dokumenty i sprzęt informatyczny, zatrzymano także osoby podejrzane. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, zostaną im przedstawione zarzuty.