
Wspólne działania policjantów z Kościana i z Poznania skierowane były na ujawnianie i wyłączenie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, a tym samym na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Działania prowadzone były na drodze krajowej K-5 oraz w centrum Kościana.
Podczas całych działań policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 3884 kierujących pojazdami. W czasie kilku godzin zatrzymano 3 kierujących, którzy usiedli za kierownicą będąc w stanie nietrzeźwości oraz jednego mężczyznę, który kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.
Pierwszą nietrzeźwą osobą zatrzymaną przez mundurowych do kontroli w Kościanie na jednej z ulic miasta byłą 54–letnia mieszkanka powiatu kościańskiego kierująca samochodem marki Fiat CC. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma 1 promil alkoholu w organizmie.
Drugi zatrzymany nietrzeźwy kierujący to wynik kontroli przeprowadzonej na drodze K-5. Policjanci poddali badaniu 60–letniego mieszkańca powiatu kościańskiego, kierowcę samochodu marki Renault Clio. Wynik badania to 0,40 promila alkoholu w organizmie.
Natomiast trzeci to 47–letni mieszkaniec powiatu kościańskiego kierujący samochodem marki Fiat Ducato, zatrzymany do kontroli w Kościanie. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad pół promila alkoholu w jego organizmie.
W tych przypadkach policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania. Teraz wszyscy nietrzeźwi kierujący odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z prawem grozi im za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Dodatkowo za jazdę na "podwójnym gazie" sąd orzec może wobec nich utratę uprawnień do kierowania na okres od 1 roku do 10 lat.
Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą prowadzone coraz częściej na drogach całego powiatu. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że w każdej chwili mogą być zatrzymani do kontroli stanu trzeźwości.
Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie mamy pewności, co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją jazdy z promilami, oprócz utraty prawa jazdy, może być utrata życia i zdrowia własnego lub innych uczestników ruchu drogowego.
--
Inf. prasowa Policji