Plejady są najbardziej znaną gromadą otwartą na niebie, znajdującą się w gwiazdozbiorze Byka. Od Ziemi dzieli je około 440 lat świetlnych, ale mimo to można je dostrzec gołym okiem.

Mają również związek z motoryzacją. Nazwa Subaru w języku japońskim oznacza Plejady. Dlatego też logo firmy nawiązuje do gwiazdozbioru, a samochody tej marki są określane mianem "spod znaku Plejad". Kolejnym ze znaczeń słowa Subaru jest "łączyć się", co z kolei idealnie wpisuje się w ideę Zlotu Plejad, organizowanego przez Subaru Import Polska dla miłośników tej marki.

Inauguracyjna edycja Zlotu Plejad odbyła się w 2004 roku, a jej bazą było Morsko w województwie śląskim. W kolejnych latach miłośnicy Subaru odwiedzili między innymi Kaszuby, Podlasie, Sudety czy Mazury.

Tegoroczna, już VIII edycja Zlotu Plejad zostanie rozegrana w okolicach Gronowa. Start przewidziano na piątek, 24. czerwca, a zmagania potrwają łącznie dwa dni. Podobnie jak w ubiegłych latach, przygotowano trzy trasy o odmiennej charakterystyce - szosową, terenową i turystyczną.

Do rywalizacji zgłosiły się 193 załogi, odpowiednio 63, 46 i 84 na każdej z tras. Ilość osób, tworzących zlotowe załogi, przekroczyła pięćsetkę i niemal zbliżyła się do kultowej dla Subaru liczby 555.

Nie mniej ważna podczas VIII Zlotu Plejad będzie cyfra zero, gdyż w otwierającej trasę „zerówce” zasiądą zawodnicy LOTOS - Subaru Poland Rally Team - Wojtek Chuchała i Kamil Heller, na co dzień rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Sympatyków marki Subaru, chcących aktywnie spędzić czerwcowy długi weekend, czekają nie tylko czysto motoryzacyjne emocje. Kolejna edycja konkursu fotograficznego Nikona wprowadzi dodatkowy element rywalizacji, a jedną z atrakcji będzie konkurs-niespodzianka, zorganizowany wspólnie z Sony VAIO.