Lubuskie służby weterynaryjne wykryły w Deszcznie ognisko wirusa ptasiej grypy. Znajduje się ono pod kontrolą służb weterynaryjnych i sanitarno-epidemiologicznych.

Ze względu na wysoką zjadliwość choroby ptaki w gospodarstwie zostaną uśpione, a wszystkie pomieszczenia będą zdezynfekowane. Według służb weterynaryjnych ten typ wirusa nie jest groźny dla ludzi.

Podobne ogniska wirusa odnotowano w hodowlach drobiu i u ptactwa dzikiego na terenie Europy. W sprawie wykrycia choroby odbyły się nadzwyczajne posiedzenia Wojewódzkiego i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w czasie których przedstawiciele służb kryzysowych zreferowali procedury działania przewidziane do realizacji w takiej sytuacji.

Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony - wokół ogniska w promieniu 3 km oraz obszar zagrożony - wokół ogniska w promieniu 10 km. Określono także zadania do wykonania przez służby, straże, inspekcje oraz władze samorządowe. W wyznaczonych strefach od 4 grudnia prowadzone są działania określone w rozporządzeniu wojewody.

Służby sanitarne województwa lubuskiego podejmą działania zgodnie z obowiązującymi procedurami na wypadek wystąpienia na terenie Polski wirusa grypy ptaków obejmując nadzorem epidemiologicznym osoby z kontaktu.

--
Opr. /fot. W. Roszczuk