Tosia walczy o życie, a jej chore serce o każde uderzenie! Dziewczynka w lutym przyszłego roku skończy trzy lata. Ratująca jej życie operacja powinna odbyć się jeszcze przed jej urodzinami.

- Mamy kilkanaście tygodni, by uzbierać ogromną kwotę pieniędzy. W Polsce Tosia szansy nie ma, ma ją w szpitalu w Genewie - tam lekarze widzą nadzieję i nie każą nam się z nią pożegnać - wyjaśniają rodzice małej Tosi. Proszą jednocześnie o wsparcie finansowe na kosztowną operację.

- O wadzie serca naszej córeczki Tosi dowiedzieliśmy się jeszcze podczas ciąży. Podczas badania połówkowego ginekolog przyznał, że nie widzi lewej komory serca. Radość z oczekiwania na narodziny dziecka zmieniła się w ogromny strach. Diagnoza brzmiała jak wyrok - bo jak to, czy można żyć bez połowy serca?

Okazało się, że można. Takie dzieci jak Tosia mogą żyć, ale tylko przechodząc trzy skomplikowane operacje serca. Wiedzieliśmy, że zrobimy wszystko, żeby uratować naszą córeczkę. Tosia musiała urodzić się w specjalistycznym szpitalu w Łodzi, tylko tam mogła dostać szansę. Przyszła na świat 3 lutego, a już 12 lutego stoczyła pierwszą swoją walkę o jej życie.

Wiedzieliśmy, że będzie ciężko, ale nie sądziliśmy, że aż tak. Nasza malutka córeczka wygrała pierwszą walkę, chociaż nie obyło się bez przeszkód: tygodniowy pobyt na Intensywnej Terapii, infekcje (wirus RSV, mykoplazma) oraz częstoskurcze. To były bardzo trudne chwile. Na szczęście po siedmiotygodniowym pobycie w szpitalu udało nam się po raz pierwszy otrzymać wypis i pojechać z nią do domu - wyjaśniają rodzice dziewczynki.

Tosia Niwczyk pochodzi z wielkopolskiego Sierakowa.

Jedyna prawa komora serca dziewczynki kurczy się dużo słabiej - serce jest już bardzo zmęczone. Zastawka, która dotychczas działała dobrze, stała się łagodnie niedomykalna - a ciężka niedomykalność zastawki może zdyskwalifikować Tosię jako kandydatkę do operacji. Zmniejszony jest przepływ krwi do lewego płuca, stąd większe zmęczenie oraz bardziej widoczne zasinienia.

Zbiórka pomocowa na rzecz Tosi prowadzona jest na portalu siępomaga.pl.