Już niebawem Stary Rynek w Poznaniu może przekształcić się w prawdziwą kopalnię archeologicznej wiedzy. Na miejscu prowadzone będą bowiem wykopy, których łączna powierzchnia wynosić będzie ponad 230 metrów kwadratowych.
Pierwsze prace rozpoczną się w połowie kwietnia i odbywać się będą po wschodniej stronie Ratusza, czyli między fontanną Prozerpiny a Pręgierzem. Wykopaliska prowadzone będą tak, by mieszkańcom i turystom umożliwić obserwacje tego co odkrywać będą archeolodzy.
Zespół Muzeum Archeologicznego przeprowadzając badania liczy na odkrycie wielu istotnych tajemnic Starego Rynku.
Niezwykle cenne będą dla nas informacje dotyczące charakteru osadnictwa wczesnośredniowiecznego na badanym terenie, relacji między początkowym stadium funkcjonowania miasta a osadnictwem wcześniejszym, weryfikacji zachodniej i północnej granicy zabudowy handlowej rynku, wszystkich urządzeń i obiektów znajdujących się w przeszłości na obszarze Starego Rynku jak: drewniane moszczenia, bruki kamienne, urządzenia wodociągowe i sanitarne a także relikty bud i kramów. Mamy także nadzieję, że planowane badania dostarczą nam szereg zabytków, które pozwolą lepiej poznać kulturę materialną miasta od jego lokacji w 1253 roku do czasów współczesnych – mówi Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
—
Inf. prasowa, fot. poznan.pl