W dzisiejszych czasach, w dobie konkurencji, nawet najmniejsze firmy płacą coraz grubsze pieniądze na szkolenia, by ich menadżerowie dowiedzieli się jak efektywnie wyprodukować, wypromować i wreszcie sprzedać produkt.
Od pewnego czasu nakłady na szkolenia pracowników nie muszą pochłaniać znacznych budżetów, w działaniach szkoleniowych firmy wspiera Unia Europejska. Jakie szkolenia najlepiej sprzedają się w Wielkopolsce i na które z nich można pozyskać środki unijne?
{loadposition adsense2}
{jkefel title=[Dlaczego Wielkopolska…?]}
Dlaczego Wielkopolska nie wykorzystuje możliwości handlowych?
Województwo wielkopolskie zalicza się do jednego z trzech najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce do inwestycji. Nie tak dawno Niemieccy eksperci ocenili stolicę Wielkopolski jako najbardziej atrakcyjne miasto dla ludzi biznesu. Nic dziwnego, że Poznań ma wielkie ambicje, by stać się miejscem przyjaznym dla biznesu. Już dziś w Poznaniu działa sieć instytucji otoczenia wsparcia innowacyjnego biznesu.
Poznań wygrał też Batalię z Brukselą o utworzenie tu centrum finansowo-księgowego. Jak mówił wówczas Marcin Przyłębski, dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji inwestycji Urzędu Miasta – decydujący był potencjał rynku pracy w Poznaniu: wykształcona kadra, pracownicy znający języki obce. I choć w Wielkopolsce nie brakuje ludzi wykształconych, jednak niestety nierzadko wiedza ta nie przystaje do zapotrzebowań biznesu. Także możliwości handlowe wielu firm w tym regionie nie są w pełni wykorzystywane.
Jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Brak funduszy wielu firm na efektywne kształcenie handlowców, a niemożliwość zapewnienia profesjonalnych umiejętności handlowych sprzedawcom i menadżerom firm skutkuje wieloma porażkami zwłaszcza na polu relacji z potencjalnymi klientami.
Okazuje się, ze większość informacji przekazywanych przez handlowca do klienta, po prostu do niego nie dociera – mówi Piotr Stefaniak, ekspert firmy szkoleniowej Berndson, specjalizujący się w obszarach sprzedaży oraz zaawansowanych negocjacji. Sporym problemem jest też przełamywanie oporów klienta przed zmianą dostawcy. Praktyka pokazuje, że większość transakcji jest zawierana dopiero po szóstej próbie sprzedaży.
Niestety większość handlowców rezygnuje już po pierwszej odmowie klienta. – dodaje Stefaniak. Handlowcy nie są też świadomi, jak ważne w dzisiejszym turbulencyjnym środowisku, jest podtrzymywanie więzi biznesowej z potencjalnym klientem. Badania pokazują, że wraz z ilością pozytywnych kontraktów sprzedażowych, rośnie szansa na zawarcie kontraktu. Pozytywne kontakty sprzedażowe nie mogą jednak ograniczać się do prezentacji oferty, muszą za tym iść długofalowe działania.
Wiele zdziałać może kartka świąteczna i nieoficjalne spotkania biznesowe. Wiedza na temat stosowania odpowiednich technik sprzedażowych jest niezwykle ważna. Produktów podobnych na rynku są setki, dlatego na pierwszy plan wcale nie wysuwa się produkt, a sposób, w jaki go zaprezentujemy. Wiedzę na temat technik sprzedażowych oczywiście czerpać możemy z książek, jednak ta jest nieefektywna, bo oderwana od rzeczywistości. Najlepszą metodą zdobycia praktycznej wiedzy z technik sprzedażowych i skutecznych negocjacji są szkolenia.
{/jkefel}
{jkefel title=[Koniec ze…]}
Koniec ze szkoleniami dla szkoleń
Właściciele firm zaczynają zdawać sobie sprawę, że inwestycja w pracownika to wydatek, który zawsze procentuje, zwłaszcza w obliczu coraz trudniejszej sytuacji na rynku. Najważniejszą też składową ludzkiego kapitału jest wiedza. Najlepszą metodą zdobywania praktycznej wiedzy są szkolenia. Szkolenia maja różne ceny, na ogół są jednak bardzo kosztowne. Cena szkolenia oczywiście podyktowana jest zapotrzebowaniem rynkowym oraz korzyściami z niego płynącymi. Do niedawna na szkolenia stać było tylko największe firmy.
Dziś firmy mogą się starać o pokrycie części lub nawet całości kosztów szkoleń pracowniczych ze środków unijnych. Od kiedy Unia Europejska zaczęła wspierać finansowo firmy wysyłające swoich pracowników na dodatkowe kursy, moda na nie rośnie, tak w Wielkopolsce, jak i w całym kraju. Można nawet rzec, że w ostatnim czasie obserwujemy prawdziwy boom szkoleniowy. Nic w tym dziwnego, skoro w dobie konkurencji pracownik stale musi udoskonalać swoje kompetencje. Dziś pracownicy większości firm w Wielkopolsce najczęściej podczas szkoleń zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania czasem.
Sporym hitem na rynku szkoleń w całym kraju są też kursy z zakresu radzenia sobie ze stresem czy savoir-vivru w biznesie. I choć są to potrzebne umiejętności w biznesie to nierzadko o wiele lepiej sprawdzają się tak zwane twarde umiejętności, które znacznie bardziej przełożą się na zyski. Inwestycja w kadry zwraca się tylko wtedy, kiedy zainwestujemy w szkolenia potrzebne z punktu widzenia działalności firmy. Do tej pory w gąszczu szkoleń unijnych rzadko można było znaleźć takie, które skutkowałyby wymiernymi efektami biznesowymi po ich zakończeniu.
Specjaliści są jednak zgodni – najbardziej wymierne efekty przynoszą szkolenia z zakresu technik sprzedaży, marketingu i negocjacji – uważa Bartosz Soczówka, dyrektor zarządzający firmy szkoleniowej Berndson. I te też cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród firm. To pokazuje, że w dobie konkurencji i zaciskania pasa przez wiele firm skończyła się wreszcie era szkoleń dla szkoleń, w oderwaniu od efektów biznesowych.
{/jkefel}
{jkefel title=[Wielkopolska ma szansę]}
Wielkopolska ma szansę umocnić swoją pozycję w rankingach dzięki nowemu projektowi szkoleń.
Przyszłość wielu firm rysuje się pod znakiem konsolidacji oraz silniejszego dopasowania strategii handlowej do potrzeb klienta. Żeby zatrzymać klienta firmy muszą już teraz zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – efektywnym zarządzaniem asortymentem i minimalizacją kosztów przy jednoczesnym podnoszeniu jakości usług. W obecnych czasach firma nie może nie wykorzystywać pojawiających się szans rozwoju, dlatego tak ważne stają się działania w kierunku usprawnienia biznesu, zmierzające do utrzymania przewagi konkurencyjnej. Należą do nich inwestycje w szkolenia sprzedażowe.
Celem szkoleń z zakresu technik sprzedażowych jest przygotowanie sprzedawców, ale też kierowników czy menedżerów działów sprzedaży do skuteczniejszego i bardziej konkurencyjnego funkcjonowania na rynku regionalnym, krajowym, a nawet i rynkach zagranicznych. Na tego typu szkolenia do tej pory mogły sobie pozwolić tylko te najbogatsze firmy. Dzięki funduszom z Europejskiego Program Kapitał Ludzki także mikro i małe firmy z Wielkopolski będą mogły wysłać swoich pracowników na szkolenie, które pomoże im rozwiązać problem niskiej efektywności handlowej.
Projekt „Selling reSolution – Rozwiązania dla Sprzedaży”, bo o nim mowa to cykl rozwojowy, którego podstawą jest wiedza na temat strategii dojścia do klientów oraz tworzenia przewagi nad konkurencyjnymi firmami. Program ten jest realizowany w ramach otrzymanego dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez najlepszych ekspertów i trenerów dla handlowców oraz kadry kierowniczej z sektora mikro i małych przedsiębiorstw.
W szkoleniach mogą brać udział pracownicy wszystkich branż gospodarki z województwa wielkopolskiego. Projekt jest realizowany do końca roku. Po wykorzystaniu szansy, jaka stoi przed wieloma firmami z województwa wielkopolskiego, region ten ma szansę umocnić swoją pozycję w rankingach dotyczących liczby firm, które generują najwyższe zyski.
{/jkefel}{/jkefelend}
***
Każdej firmie działającej na trudnym rynku, który podlega nieustannym zmianom, potrzebna jest dogłębna analiza oraz wskazanie ich mocnych oraz słabych stron. Eliminacja tych najsłabszych ogniw możliwa jest albo poprzez zmiany kadrowe, które niestety wiążą się z wysokimi kosztami i sporym ryzykiem, albo poprzez mniej kosztowne i ryzykowne przedsięwzięcia. Optymalnym rozwiązaniem dla podwyższenia konkurencyjności firmy są szkolenia. Dziś firmy, dzięki hojności Unii mogą inwestować w kadry bez ponoszenia niemal żadnych kosztów, a potem jeszcze liczyć zyski.
Iwona Dwornik