Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Rozmowa kwalifikacyjna jest z pewnością jednym z bardziej stresujących momentów w życiu.
Zdajemy sobie sprawę, że może od niej zależeć nie tylko nasza przyszłość ale nawet przyszłość bliskich nam osób. Kilka prostych podpowiedzi pomoże nam dobrze się do niej przygotować.
1. Pierwsze wrażenie jest ważne. Pamiętaj o tym wybierając fryzurę i ubiór. Nie ma jednego uniwersalnego wizerunku, który obowiązywałby podczas rozmowy o pracę. Pewnie dlatego, że istnieje mnóstwo różnych zawodów i zajęć. Inaczej wyobrażamy sobie kandydatkę do pracy tłumacza, inaczej osobę, która chce pracować w studiu tatuażu, a jeszcze inaczej dekoratorkę wnętrz. Warto dostosować się do obowiązującego dla danego zawodu kanonu, ponieważ w ten sposób, już na pierwszy rzut oka, potencjalny pracodawca odbierze nas podświadomie jako osobę kompetentną. Nie wybierajmy jednak na tę okazję rzeczy, które dodatkowo utrudnią nam życie, jak na przykład nowe buty. Być może świetnie wyglądają, ale założone po raz pierwszy mogą okazać się szczególnie niewygodne i nadmiernie absorbujące naszą uwagę.
2. Zdobądź informacje o firmie, do której się wybierasz. Im więcej informacji zdobędziesz tym lepiej. Nie tylko będziesz w stanie określić czego dana firma oczekuje od kandydatów, ale również będziesz zabezpieczony na wypadek pytań typu: „Co wie Pan/i o naszej firmie”, „Dlaczego chce Pan/i pracować właśnie dla nas?”
3. Przeczytaj jeszcze raz swój życiorys. Szczególnie jeśli od czasu wysłania CV do czasu zaproszenia na rozmowę upłynęło trochę czasu. Może zdążyłeś/łaś w międzyczasie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub zdobyć nowe doświadczenia, które będą twoim dodatkowym atutem.
4. Zabierz ze sobą CV i komplet dokumentów potwierdzających twoje kwalifikacje. To zawsze robi dobre wrażenie, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy przychodzimy na rozmowę z pustymi rękami. Osoba, która przynosi ze sobą odpowiednie dokumenty postrzegana jest nie tylko jako zapobiegliwa i starannie przygotowana, ale także godna zaufania.
5. Zastanów jakich pytań możesz się spodziewać i jakich odpowiedzi oczekiwać może twój ewentualny pracodawca. Najlepiej wypisz na kartce wszystkie możliwe pytania jakie przychodzą ci do głowy i przygotuj sobie wyczerpujące odpowiedzi.
6. Poproś o pomoc osobę, przy której czujesz się swobodnie. Zasięgnij jej opinii w kwestii stroju, który założysz na rozmowę. Możesz również poprosić, aby wcieliła się w rolę osoby przeprowadzającej rozmowę i zadała ci kilka pytań, na które ty postarasz się odpowiedzieć.
7. Jeśli to rozmowa w języku obcym, a ty nie czujesz się do końca pewnie, weź koniecznie kilka godzin konwersacji. Jeśli na co dzień nie używasz danego języka, pójście na rozmowę o pracę bez należytego treningu językowego jest jednym z najgorszych pomysłów i gwarantuje, że najesz się dużo wstydu.
8. Upewnij się, że wiesz jak dojechać i trafić do miejsca, gdzie ma się odbyć rozmowa. Tak prozaiczna rzecz jak nieprzewidziane korki, czy niemożność odnalezienia konkretnego numeru budynku, mogą całkowicie skutecznie wytrącić cię z równowagi jeszcze zanim rozmowa o pracę w ogóle się rozpocznie. Najrozsądniej byłoby więc, jeśli to możliwe, udać się wcześniej do firmy, w której szukamy zatrudnienia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko, że spóźnimy się na spotkanie. Spóźnienia zaś są bardzo niemile widziane, szczególnie, jeśli jest kilku kandydatów umówionych na konkretne godziny.
9. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze bardzo trudna dla kandydata do pracy, ponieważ wiąże się ze szczególnie dużym stresem. Nie należy jednak zbyt długo martwić się jeżeli coś pójdzie nie tak. Nie można też o takiej nie do końca udanej rozmowie zapominać, ponieważ jest ona cennym doświadczeniem, które pozwoli nam wyeliminować ewentualne braki w przyszłości, a wykorzystać ponownie to co było dobre. Szczególnie optymistyczne jest to, że każda kolejna rozmowa o pracę jest łatwiejsza, a towarzyszący jej stres coraz mniejszy. Dlatego też nasze szanse ciągle rosną.
Autor: Monika
Zobacz również: Metody poszukiwania pracy