Kilkadziesiąt lat temu, trzech młodych matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego dokonało niemożliwego – złamało kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Byli to Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski1.
W Poznaniu, z okazji Święta Niepodległości, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zorganizował wystawę pn. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”2.
Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z historią złamania kodów Enigmy przez polskich kryptologów, przejść labiryntem odsłaniającym zagadki i tajemnice złamania szyfru. Mieli także możliwość obejrzenia oryginalnego egzemplarza Enigmy, wypożyczonego z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
{loadposition adsense2}
W trakcie wystawy, wielkim zainteresowaniem cieszył się kurs kryptologii dla młodzieży, w którym uczestniczyło ponad 300 osób. Autorem merytorycznym i prowadzącym kurs był dr Marek Grajek – autor książki „Enigma – bliżej prawdy”.
Młodzież szkół ponadgimnazjalnych po wysłuchaniu wykładu Marka Grajka o zasadach szyfrowania i dekryptażu, w zapieczętowanych kopertach otrzymała do rozwiązania zadanie kryptologiczne – odszyfrowanie tekstu Roty3.
Zwycięzcami została drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna. Drugie miejsce przypadło dla XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. W. Degi w Poznaniu, a trzecie dla Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica z Kościelca.
Zwycięska drużyna weźmie udział w finale międzynarodowej gry internetowej „Codebrakers.eu” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Finał rozegrany zostanie wiosną 2012 roku w Wielkopolsce.
1 Enigma – niemiecka maszyna szyfrująca opracowana przez Artura Scherbiusa;
2 Rekordowe zainteresowanie wystawą poświęconą poznańskim kryptologom;
3 Galeria wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”
—
Źródło: UMWW, red. Portal Wielkopolski.