Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu, we współpracy z ukraińską jednostką śledczą z obwodu zaporoskiego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz prokuratury ukraińskiej, przeprowadzili skoordynowaną operację wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym wywozem z Polski do Ukrainy leków zawierających pseudoefedrynę, które następnie były wykorzystywane do produkcji metamfetaminy.
Działania operacyjne przeprowadzono w połowie maja, jednocześnie na terenie Polski i Ukrainy. W trakcie skoordynowanej akcji na terenie obu państw zatrzymano dziesięć osób – siedmiu mężczyzn i trzy kobiety. W Polsce zatrzymano sześć osób w wieku od dwudziestu do czterdziestu czterech lat.
Podczas przeszukań miejsc przebywania osób zatrzymanych zabezpieczono znaczne ilości leków zawierających pseudoefedrynę, substancje odurzające, prekursory chemiczne, odczynniki, a także dokumentację i liczne nośniki danych. Dodatkowo na terytorium Ukrainy zlikwidowano nielegalne laboratorium narkotykowe, gdzie była produkowana metamfetamina.
Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw narkotykowych. Na wniosek prokuratury, sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych.
Uderzenie w przestępczość narkotykową było efektem prac Wspólnej Grupy Śledczej (JIT), w skład której wchodzą funkcjonariusze CBŚP w Poznaniu, prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz ukraińscy śledczy z obwodu zaporoskiego przy wsparciu i koordynacji Eurojustu.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Korespondencja, inf. prasowa /fot. CBŚP