W sobotę, w samo południe na szachownicy w pasażu Starego Browaru odbył się czytelniczy flash mob. Wydarzenie było zapowiedzią finału plebiscytu "Książka Roku 2019" zorganizowanego przez serwis książkowy lubimyczytac.pl i Allegro. W evencie uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Zadaniem uczestników było przeczytanie w ciągu trzech minut urywka przyniesionej ze sobą książki lub czytnika elektronicznego. Jednak skupienie czytelników było tak duże, że akcja trwała kilka minut dłużej niż założyli organizatorzy. Akcja była zapowiedzią finału plebiscytu na Książkę Roku, podczas którego odbędą się spotkania autorskie i Wielka Wymiana Książek.

Ostatni tydzień głosowania na Książkę Roku
Głosy na książki i autorów nominowanych w plebiscycie lubimyczytac.pl i Allegro można oddawać do końca lutego. Łącznie nominowanych jest 230 tytułów w dwunastu kategoriach, w tym 96 pisarzy polskich. Dodatkowo w tym roku użytkownicy serwisu lubimyczytać.pl wybierają również Literackie Wydarzenie Roku 2019 Allegro.pl. Głosy można oddawać na stronie lubimyczytac.pl lub w stacjach do głosowania w Starym Browarze, zlokalizowanych w Atrium i Pasażu.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej finałowej gali, która odbędzie się w piątek 6 marca w Starym Browarze (wstęp tylko z zaproszeniami). Swoją obecnością uświetnią ją nominowani pisarze oraz liczni goście, w tym osobowości medialne oraz wybrani czytelnicy, którzy wygrali wejściówki w organizowanych konkursach. Galę poprowadzi Dorota Wellman.

Weekend z Książką w Starym Browarze
Piątkowa gala rozpocznie Weekend z Książką. W sobotę, 7 marca od godz. 12.00 czytelnicy będą mogli spotkać się z nominowanymi w plebiscycie pisarzami. Swój udział w spotkaniach potwierdzili m.in.: z Ałbena Grabowska, Łukasz Orbitowski i Remigiusz Mróz. Spotkania autorskie odbędą się w Starym Browarze, na scenie, która znajdzie się na Szachownicy. Będzie to dla mieszkańców Poznania świetna okazja, by porozmawiać z największymi gwiazdami literatury. Szczegółowy plan spotkań będzie dostępny na stronach lubimyczytać.pl.

W niedzielę, 8 marca o godzinie 12.00 będzie miała miejsce Wielka Wymiana Książek „Z półki na półkę”. To cyklicznie organizowane przez serwis lubimyczytać.pl wydarzenie zawsze spotyka się z żywym odbiorem czytelników. Na Wielką Wymianę można przynieść przeczytane już książki i podzielić się nimi z innymi czytelnikami. Osoby biorące udział w wydarzeniu mogą również liczyć na prezenty-niespodzianki od organizatorów i partnerów Plebiscytu Książka Roku. Wielka Wymiana odbędzie się w Starym Browarze, a zasady wymiany można sprawdzić na portalu Facebook.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Inf. prasowa, fot. J. Krzyżanowski