W drugiej połowie ubiegłego roku, liczba Ukraińców korzystających z usług banków w Polsce wzrosła aż o 70 proc. w porównaniu do pierwszej połowy roku - wynika z Barometru Imigracji Zarobkowej. Eksperci wskazują, że to konsekwencja rozwoju oferty usług dostosowanych do potrzeb naszych sąsiadów ze Wschodu.

- Szeroka dostępność usług przeznaczonych specjalnie dla Ukraińców to jedna z naszych przewag w rywalizacji o pracowników na europejskim rynku. Wciąż podstawą pozostaje internet i telefon, dzięki którym obcokrajowcy mogą pozostawać w kontakcie z bliskimi. Jednak coraz chętniej sięgają także po kolejne usługi, przygotowane specjalnie z myślą o nich. Na przykład banki zatrudniają ukraińskojęzycznych konsultantów i tworzą reklamy w tym języku. Większe zainteresowanie ich usługami to także efekt zmiany nastawienia Ukraińców do pracy w Polsce. Do niedawna nasi wschodni sąsiedzi przyjeżdżali nad Wisłę, żeby szybko zarobić i wyjechać do siebie. Dziś, pomimo dużej rotacji wymuszonej przez prawo, wiążą swoją zawodową oraz finansową przyszłość z naszym krajem i chętnie do nas wracają - komentuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Branża finansowa dostrzegła w pracujących w Polsce Ukraińcach duży potencjał biznesowy. Większa dostępność usług przeznaczonych specjalnie dla nich i oferta w języku ukraińskim sprawia, że coraz bardziej przekonują się do przekazów pieniężnych i bankowości. W drugiej połowie 2018 roku liczba korzystających z nich Ukraińców się podwoiła. NBP podaje, że w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku na Ukrainę przekazano z Polski 9,9 mld złotych.

- W całym 2018 zanotowaliśmy 43 proc. wzrost liczby klientów z Ukrainy korzystających z naszych usług finansowych. Przeważnie są to osoby pracujące, w wieku 20-30 lat oraz studenci wyższych uczelni, zainteresowani użytkowaniem konta osobistego wraz z kartą debetową, różnymi formami płatności, wysyłką środków za granicę oraz wymianą walut. Okres korzystania z produktów zależy w głównej mierze od czasu pobytu w Polsce, ale widzimy umiarkowaną tendencję wydłużania się umów. Z myślą o wygodzie osób ze Wschodu uruchomiliśmy specjalną infolinię oraz portal internetowy w języku ukraińskim, który w szczegółowy sposób przedstawia ofertę - wyjaśnia Marcin Łuczak z Santander Bank Polska, odpowiedzialny za ofertę dla cudzoziemców.

Ukraińcy w Polsce chętnie korzystają z usług telefonii komórkowych. Wzrasta również zapotrzebowanie na internet. Jednak coraz mniejszym zainteresowaniem wśród pracowników ze Wschodu cieszy się telewizja. Natomiast na ubezpieczenie w Polsce decyduje się niemal co dziesiąty pracownik z Ukrainy. Ten element jest nisko w hierarchii potrzeb pracujących w naszym kraju cudzoziemców. Więcej z nich jest zainteresowanych opieką medyczną.

Informacja prasowa Personnel Service