W ostatnich tygodniach wzrosła liczba imigrantów nielegalnie przedostających się do Niemiec. W związku z tym niemiecka policja zaostrzyła kontrole na granicy z Polską.

O znacznym wzroście nielegalnych imigrantów przekraczających polsko-niemiecką granicę, poinformowało niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Przygraniczne miasta, takie jak Frankfurt, Guben, czy Görlitz są głównymi punktami nielegalnego przerzutu imigrantów. Zorganizowane grupy przekraczają granice tradycyjnymi szlakami, a także mostami i wiaduktami kolejowymi.

Większość nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy polsko-niemieckiej przedostała się do Polski z Białorusi i Ukrainy. Nieliczni próbują przedostać się przez polsko-litewski zielony szlak.

Niemiecka policja prowadzi także kontrole pod kątem wprowadzonych obostrzeń epidemicznych - po przekroczeniu granicy wyrywkowo sprawdzane są wyniki testu na koronawirusa. Wyników okazywać nie muszą osoby zaszczepione (wymagane jest okazanie unijnego certyfikatu szczepień), ozdrowieńcy na wyznaczonych zasadach, pracownicy transgraniczni i osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego.

Opr. /fot. Waldemar Roszczuk