Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej funkcjonująca przy Szpitalu Powiatowym w Szamotułach została laureatem IV edycji prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. Konkurs jest organizowany przez Wolters Kluwer oraz Uczelnię Łazarskiego w Warszawie. W tegorocznej edycji konkursu szpitale i placówki medyczne z całej Polski zgłosiły aż 51 projektów, spośród których wyłoniono nominowanych i laureatów.

Docenione zostały podmioty lecznicze, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do poniesionych nakładów. Podczas konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że to dla nich trzeba stworzyć ustawę o jakości.

Autorski program Szybka Ścieżka Diagnostyczna w Gabinecie Lekarza Rodzinnego został doceniony przez Jury i wybrany jako najlepszy w kategorii „Przychodnia zorientowana na jakość”. Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za wdrożenie tego programu jest kierownik przychodni lekarza rodzinnego doktor Agnieszka Piechowiak.

- Chcieliśmy wykorzystać fakt bliskości szpitalnego laboratorium i sprzętu medycznego. W naszym gabinecie wykonujemy echo serca, USG brzucha, badanie doppler naczyń. Na miejscu korzystamy również z rentgenodiagnostyki i laboratorium. Ściśle współpracujemy z pomocą doraźną i SOR w szpitalu. Wspólny system wewnątrzszpitalny pozwala na natychmiastowe przesyłanie wyników z laboratoriów i pracowni do lekarzy rodzinnych. Pozwala to na rzeczywiste skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów. Zgodnie z naszą wiedzą jesteśmy jedyną przychodnią przy szpitalu powiatowym w Wielkopolsce, która stosuje takie rozwiązania - wyjaśnia Agnieszka Piechowiak.

Program został wprowadzony w 2019 roku i w przeciągu dwóch lat miesięczna liczba zadeklarowanych Pacjentów wzrosła o ponad 230 proc. (z 1500 w lipcu 2019 do 3500 w lipcu 2021). W listopadzie tego roku otrzymaliśmy akredytację do prowadzenia specjalizacji lekarskich z medycyny rodzinnej. Dzięki temu będzie można zatrudnić więcej lekarzy w naszej przychodni oraz przyjmować jeszcze więcej Pacjentów. – mówi kierownik przychodni lekarza rodzinnego.

- Z szacunkiem należy podejść do faktu, że praca koleżanek i kolegów z zespołu naszego gabinetu lekarza rodzinnego zostały docenione w tak poważnym konkursie. Podczas gali w Warszawie wśród najlepszych w Polsce szpitali uniwersyteckich, klinicznych, specjalistycznych czuliśmy się, jak Kopciuszek na balu. Tytuł „Lidera zmian…” motywuje i napędza do dalszych nowatorskich działań oraz rozwoju szamotulskiego szpitala. Całemu Zespołowi Gabinetu POZ gratuluję nagrody! Jesteśmy z Was dumni! - zaznacza Remigiusz Pawelczak, dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.