Od września w Pleszewie działa klub „mieszanych sztuk walki” MMA.
Cele i zadania jakie ma osiągnąć klub to nie tylko poprawa formy i kondycji osób uczestniczących w zajęciach…
Działalność MMA w Pleszewie
Klub MMA Pleszew skupia dwie grupy zawodników i zawodniczek – formuła ograniczona i pierwszym krok oraz grupa seniorów (full kontakt).
Cele i zadania jakie ma osiągnąć klub to nie tylko poprawa formy i kondycji osób uczestniczących w zajęciach. To przede wszystkim przeprowadzanie treningów, które podnosząc sprawność fizyczną oraz technikę przygotowują do walki realnej i samoobrony. To zdobywanie wysokich miejsc na podium i osiąganie sukcesów w każdej formule (full kontakt, pierwszy krok i ograniczona).
Ponadto jest to współpraca z przedstawicielami innych (równie szlachetnych) sztuk walki jak Karate i wspólne organizowanie zajęć, treningów, pokazów i zawodów dla młodzieży. Założeniem jest także uczestniczenie w programach typu „stop przemocy na ulicy” i promowanie zdrowego stylu życia.
Treningi prowadzą osoby posiadające doświadczenie w MMA i doskonalące swoje umiejętności w wielu klubach m. in. MMA Ostrów Wielkopolski.
Trenerami są: Rafał Zawidzki – instruktor BJJ (purpurowy pas BJJ, 3 Dan Modern Ju Jitsu), Stanisław Zaniewski – reprezentant Polski w Muay Thai, mistrz Białorusi w boksie 2006 oraz mistrz byłych krajów ZSRR w K1 2009) oraz Bartosz Rogacki (Mistrzostwo Polski WKF full kontakt, 2m ALMMA 10, 3 m ALMMA 11).
Pleszewski klub MMA prowadzi treningi we wtorki, czwartki i soboty.
Krótka historia MMA na świecie
Pierwszymi udokumentowanymi zawodami w mieszanych sztukach walki i zapewne ideowym przodkiem obecnych MMA były zapasy typu pankration w starożytnej Grecji, w których stosowano różne style greckich zapasów i pięściarstwa.
Obok pięściarstwa (pygme) i zapasów (pale), znajdowały się one w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Określane są przez historyków jako „zapasy z elementami walki na pięści”. Koncentrowały się one na reprezentowaniu miast sportowców, zaś rodzime style każdego miasta były traktowane jako ścisła tajemnica.
W rozgrywkach typu MMA ścierały się dwie tendencje. Jedna polegała na organizowaniu brutalnych widowisk typu „wszystkie chwyty dozwolone” i wskutek niej walkom MMA towarzyszyły niezdrowe sensacje.
Druga, sportowa, obecnie dochodząca do głosu – to wypracowanie bezpiecznej formuły walki, obejmującej możliwie duży zakres dopuszczalnych technik oraz takiej, by umożliwić rywalizację z zawodnikiem innego stylu.
Te dyscypliny rozwinęły się w latach dziewięćdziesiątych głównie w Brazylii (Vale Tudo), Stanach Zjednoczonych i Japonii. Techniki zaczerpnięto ze sztuk i sportów walki Brazylii, Japonii, Anglii, USA, Tajlandii, Francji i Rosji, z niewielkimi zapożyczeniami z dyscyplin innych narodów.
Daria Martyka