Od 1 października poznaniacy mogą głosować na projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Swoją opinię mogą wyrazić do 12 października.
Poznański Budżet Obywatelski był jednym z pierwszych partycypacyjnych budżetów w Polsce. Ma on już za sobą 4 edycje. W PBO 2016 wprowadzono kilka zmian w regulaminie, które pozwoliły udoskonalić ten projekt.
– Cieszę się, że dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mogą wziąć finanse w swoje ręce. Sam jestem ciekaw, które projekty zostaną wybrane przez poznaniaków. Dzięki temu dowiemy się czego oni potrzebują najbardziej i jakich zmian sobie życzą. Pragniemy, aby jak najwięcej mieszkańców naszego miasta wzięło udział w głosowaniu i pokazało czego brakuje im w otoczeniu – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.
Głosowanie przebiegać będzie od 1 do 12 października a udział w nim mogą wziąć osoby, które ukończyły 16. rok życia. W tym przypadku do wyborów uprawnia miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Na karcie wskazać można maksymalnie 6 projektów. Swoje głosy oddawać można za pośrednictwem internetowego formularza, w punktach konsultacyjnych w centrum miasta, punktach informacyjnych UMP, weekendowo na targowiskach, a także na mobilnych punktach rowerowych, które pojawią się w każdej dzielnicy.
Sporą zmianą tegorocznego budżetu było zwiększenie sumy z 10 do 15 milionów złotych. 5 milionów złotych przeznaczono na projekty „ogólnomiejskie”, a 10 milionów złotych na projekty „dzielnicowe”, co dało po 2 miliony złotych na każdą z 5 dzielnic.
Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 wpłynęły łącznie 272 wnioski – 146 z nich to projekty dzielnicowe, a 126 to projekty ogólnomiejskie. 162 wnioski zaopiniowano pozytywnie, a 105 negatywnie. 5 wniosków zostało wycofanych jeszcze na etapie zgłaszania projektów. Do tych zarekomendowanych negatywnie wpłynęły 22 odwołania, z czego 10 rozpatrzono pozytywnie a 12 negatywnie. Pod głosowanie podlega zatem aż 170 projektów, dzięki którym poznaniacy mogą zmienić swoje otoczenie.
—
Źródło: poznan.pl