Apartament – któż nie słyszał tego określenia? Synonim luksusu i wyobrażenie czegoś ponadprzeciętnego.
Jednak w polskim prawie budowlanym specyfikacja techniczna apartamentu nie jest oficjalnie określona. Teoretycznie mieszkanie o takim standardzie musi spełniać te same wymogi, co każdy inny lokal mieszkalny. A to prowadzi do szeregu nadużyć, zarówno po stronie deweloperów, jak i osób sprzedających mieszkania na rynku wtórnym. Na porządku dziennym jest nazywanie apartamentem lokalu o podwyższonym standardzie.
By obiekt mieszkalny mógł zasługiwać na miano apartamentu musi posiadać kilka cech. Przede wszystkim powinien mieć odpowiedni rozkład pomieszczeń!
{loadposition adsense2}
Wymogiem jest podział lokalu na część dzienną i nocną oraz wydzielenie garderób, kilku łazienek oraz przestronnych balkonów, tarasów czy ogrodów zimowych. Jego minimalna powierzchnia powinna oscylować w granicach 95-100 mkw. Spotykane często na rynku deweloperskim określenie w odniesieniu do 50. – czy nawet 30. metrowych mieszkań, jest wynikiem swobody w używaniu tego określenia.
Również sam budynek niezależnie od wymogów prawnych, aby spełnić to kryterium powinien posiadać kilka cech. Występująca w obiekcie winda, garaż podziemny, ochrona, recepcja w budynku lub na osiedlu, wysoki standard wykończenia oraz bliskość infrastruktury usługowej to typowe atrybuty apartamentowca. Co więcej budynek, w którym znajdują się apartamenty powinien spełniać posiadać następujące elementy: klimatyzację, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym oraz ponadstandardową wysokość kondygnacji.
W związku z tym, że apartamenty znajdują się często w dzielnicach centralnych – wysoko zurbanizowanych, ważną kwestią jest też ich wyciszenie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz polską normą dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym w ciągu dnia nie powinien przekroczyć 40 dB, a w nocy 30 dB.
Należy, więc pamiętać, że apartamentem nie można nazwać mieszkania, tylko, dlatego, że jego cena za mkw jest wysoka. Często nie jest ona odzwierciedleniem wymaganego standardu. Z badań dotyczących polskiego rynku jasno wynika, że tylko niecały 1 % oferty deweloperów spełnia te kryteria.
Apartament musi spełniać następujące warunki:
Położenie inwestycji:
Prestiżowa lokalizacja, miejsce dobrze skomunikowane z centrum miasta, bezpośrednia bliskość terenów zielonych oraz centrów kultury. Łatwy dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług.
Charakterystyka budynku:
- Oryginalne realizacje, często zaprojektowane przez znanego architekta uwzględniające estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie terenu. Dodatkowe miejsca postojowe dla gości i podjazd dla taksówek.
- W obiektach tego typu znajdują zastosowanie materiały wykończeniowe najwyższej jakości.
- Obiekt powinien zawierać podziemny garaż, kilka wind, dobrze funkcjonującą recepcję wraz z pełną ochroną i monitoringiem. Nierzadko posiada też tarasy widokowe na dachu budynku.
- Dodatkową funkcjonalnością jest często spa, fitness club lub basen.
Parametry i cechy mieszkania:
- Powierzchnia lokalu minimum 100 mkw, przy zachowaniu wysokości kondygnacji ~ 3 m.
- Układ funkcjonalny powinien zawierać sypialnie z łazienkami, garderobę, balkony, tarasy, loggie oraz podział mieszkania na część dzienną i nocną.
- Odpowiednie doświetlenie światłem dziennym powinno dopełnić dobre wyciszenie mieszkania, centralna instalacja klimatyzacyjna oraz szeroko rozumiany wysoki standard wykończenia.