Współczesna psychologia rozwojowa mówi, że istotne znaczenie dla dalszych etapów życia dziecka ma okres wczesnego rozwoju, a nawet okres prenatalny, w którym zdaniem niektórych badaczy, dziecko odbiera bodźce z zewnątrz.
Choć nie jest to słuchanie i czucie podobne do tego, którego doświadcza ono poza organizmem matki, wywiera wpływ na późniejsze stadia.
{loadposition adsense2}
Zaniechanie ważnych zadań w tym najwcześniejszym okresie, może stać się przyczyną luki rozwojowej, której wypełnienie często nigdy nie będzie możliwe.
Na rynku wydawniczym ukazał się podręcznik z serii BDM – „Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą” wydany przez Wydawnictwo SBP.
Seria wydawnicza BDM „Biblioteka – Dzieci – Młodzież” ma na celu […] dostarczyć bibliotekarzom fachowej wiedzy dotyczącej pracy z dzieckiem w bibliotece.
Dziecięcy użytkownik stanowi wszak znaczny procent wszystkich użytkowników bibliotek […] co oznacza, że praktycznie większość kadry bibliotekarskiej prowadzi pracę z dziećmi i powinna być przygotowana do niej.
Wydaje się to ważne tym bardziej, że współcześnie przywiązuje się coraz większą wagę do tego, aby kontakt z książką, literaturą, pięknym słowem dziecko rozpoczynało możliwie najwcześniej.
Źródło: SBP, Joanna Papuzińska, red. W.R.